Canan Karatay açıkladı: Dünyanın en güzel besini – Tgrthaber

Aralık 7, 2022 0 Yazar: admin

Açıklamalarıyla ve sağlık konusunda verdiği tavsiyelerle çok konuşulan Canan Karatay, Canan Karatay, bu sefer lahana turşusunu işaret ederek çok sağlıklı olduğunu dile getirdi. Peki, turşu nasıl yapılır, kimler turşu yemeli? İşte yıllardır evlerimizde var olan ama hiç bilmediğimiz faydaları! 
dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden birinin lahana olduğunu söyledi. Canan Karatay, “Lahananın turşusu dünyanın en önemli tıbbi malzemelerinden biridir. Kanser olmanızı önler, kalp hastası olmanızı önler, alzheimer olmanızı önler, karaciğerinizin yağını giderir, şekerinizi düzenler” dedi.

Malzemeler;

Yapılışı;
Sebzeler yıkandıktan sonra küçük küçük kesilir,
Kırmızıbiberlerin çekirdekleri çıkartılır salatalıkların boyunda doğranır. Yeşilbiberler aynı şekilde kesilir. Maydanoz doğranır.
Tüm ürünler geniş kaba aındıktan sonra tuz serpiştirilir ve hepsi birlikte harmanlanır.
Mümkünse turşuluklar bu şekilde üzerleri örtülerek bir gece bekletilir.
Kavanozun dibine nohut eklenir ve turşuların üzerine sarımsak dökülür. 
Kavanoz dolunca malzemeleri beklettiğimiz kapta oluşan su kavanoza dökülür. İki bardak sirke kavanozun boş kalan kısmını dolduracak kadar bir su ile karıştırılarak kavanoza dökülür.
Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. İki – üç gün mutfak tezgâhında bekletilir hafif taşmalar olabilir. 1-2 hafta bekleyen turşu yemeye hazırdır. 
 

source

Linkler