Çarpıcı araştırma, menopozda sıcak basmasına son verecek yöntemi bulundu – Tgrthaber

Kasım 12, 2022 0 Yazar: admin

Sıcak basması, menopoz dönemine giren kadınları yaşadığı sıkıntıların başında geliyor. ABD’den Menopoz Derneği’nden araştırmacılar, menopoz dönemine giren kadınların en fazla şikayet ettiği sıcak basma durumuyla ilgili çarpıcı bir araştırmaya imza attı.  Hakemli bilimsel dergi Menopause’da yayımlanan araştırmada, bitki bazlı beslenme düzeninin sıcak basmasını engellemede hormon replasman tedavisi kadar etkili olduğu ortaya kondu. Bulgular vegan beslenmenin orta ila şiddetli seviyede sıcak basmalarını yüzde 88 oranında azalttığını ortaya çıkardı. 


Bu oran, östrojen ve progesteron seviyelerindeki düşüşü telafi etmeye yönelik hormon replasman tedavisinde yüzde 70 ile 90 arasında değişiyor. Ayrıca vegan beslenme sayesinde menopoz dönemindeki kadınların 12 haftada 8 kilo verdikleri de ortaya çıktı. Araştırma ekibi bu vegan beslenme düzeninin özellikle soya açısından zengin olması gerektiğinin altını çizdi. 

Çalışmaya günde iki veya daha fazla kez sıcak bastığını belirten menopoz dönemindeki 84 kadın katıldı. Kadınlar iki gruba ayrıldı. Katılımcıların bir kısmı 12 hafta boyunca vegan beslenerek, her gün yarım kase pişmiş soya fasulyesi içeren az yağlı yemekler yedi. Diğer grubun beslenme düzeninde değişiklik yapılmadı. Vegan beslenen gruptaki 42 kişide sıcak basmasının yüzde 88 oranında azaldığı görüldü. Bunun yanı sıra gruptaki her 5 kişiden üçünde sıcak basmalarının aslında tamamen ortadan kalktığı belirlendi. 
Ekibin lideri Neal Barnard, “Bu kombinasyonun neden işe yaradığını henüz tam olarak bilmiyoruz” dedi.  Ancak bu üç unsurun önemli olduğu görülüyor:
“Hayvansal ürünlerden kaçınmak, yağı azaltmak ve bir porsiyon da soya fasulyesi eklemek.”
 
 

source

Linkler