Çarpıcı araştırma: Yüksek sıcaklık şişmanlatıyor – Tgrthaber

Temmuz 21, 2022 0 Yazar: admin

ünyada sıcaklıklar küresel ısınmaya bağlı olarak her yıl giderek artıyor. Peki bu durum insan vücudunda nasıl bir etkiye yol açıyor ve özellikle kilo alımını nasıl etkiyor? Bilim insanları kilo alımı ve sıcaklıklar arasındaki bağlantıyı araştırdı ve hayli ilginç sonuçlar elde etti. Ayrıca sıcak havalarda yüksek iştahın sadece kendimizi serinletmekten veya iyi hissetmekten kaynaklanmadığını da ortaya koydu.
Araştırmaya göre güneş ışığına maruz kalmak, erkeklerde deriden açlık hormonunun salınımını uyarıyor.  İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, erkeklerin bu hormon salınımı nedeniyle yaz aylarında kilo alma olasılığının daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Ancak kadınlarda östrojen hormonu bu açlık hormonunun salınımının önüne geçiyor ve iştahla ilgili herhangi bir değişikliğe neden olmuyor. Araştırmacılar “Bu sonuçlar, cildi enerji homeostazının önemli bir aracısı olarak tanımlıyor. Endokrinle ilgili hastalıkların cinsiyete dayalı tedavileri için terapötik fırsatlara yol açabilir” dedi.

Çalışma bugün Nature Metabolism’de yayımlandı. Araştırma diyetten vazgeçen 3.000 İsrailli katılımcının anketinin sonuçlarının incelenmesini de kapsıyor. Carmit Levy ve ekibi, erkeklerin güneş radyasyonunun en yüksek olduğu yaz aylarında yiyeceklerden aldıkları kaloriyi ortalama olarak artırdığını tespit etti.  Ancak, kadınlar benzer bir durum yaşanmadı. Araştırma, on hafta boyunca günlük ultraviyole (UVB) radyasyonuna maruz kalan fareler üzerinde yapılan bir çalışma ile desteklendi. Araştırmacılar, ikisi laboratuvardaki insan hücre kültürlerine ve bunların UVB radyasyonuna tepkilerine bakan üç deney daha gerçekleştirdi.

source