Check Up Nedir? Check up Paketleri Neleri Kapsar? – Bursa.com – Bursa Haberleri

Eylül 15, 2022 0 Yazar: admin

 
Check Up Nedir? Check up Paketleri Neleri Kapsar?
Check up işleminde yaşın önemi oldukça büyüktür. Özellikle kırk yaşına gelmiş kişilerin yılda bir kere yaptırması gerekmektedir. Kişide bir rahatsızlık bulunuyorsa bu süre daha da kısaltılabilmektedir. Kırk yaşına gelmemiş genç bireylerin ise iki yılda ir tekrarlaması gerekmektedir.
 
Kişilerde belirti göstermemiş veya göstermiş olan hastalıkların ortaya çıkması için check upyapılan testlere denmektedir. Yapılan bu testler sayesinde kişide bir rahatsızlık bulunuyorsa erken teşhis edilir ve kişinin hayatı kurtulur.
 
Check up Neleri Kapsar?
Kan tahlilleri, genel muayene ve paket dahlinde olmak üzere kanser hastalıklarını, şeker hastalığı, enfeksiyon hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, alerji, zihinsel problemleri kapsamaktadır.
 
Check up Nasıl Yapılır?
Kişi ilk olarak doktor ile bir ön görüşme yapar. Görüşme sırasında kişiye uygun paketler ve gün verilir. Kişiye verilen testlerin tamamını kişi hastane içerisinde uygulatmaktadır. Kan testleri için kan vermesi, röntgen için röntgen çektirmesi gerekmektedir. Bu testler kişilere özgü belirlendiği için doktorlar tarafından ayarlanmalıdır.
 
Check up Paketleri Nelerdir?
Cinsiyet ve yaşlara göre içerikleri oluşturulan paketlerdir. Paket içerisinde kişilerde olabilecek rahatsızlıklar için testler ve genel testler bulunmaktadır. Doktorlar tarafından oluşturulmaktadır.
 
Check up Ne Kadar Sürer?
Check up için verilecek tüm testler iki ila üç saat sürmektedir. Yaklaşık bir hafta kadar da sonuçların çıkması beklenir.
 
Check up Neden Yaptırmalısınız?
Vücut sağlığını bilmek, rahatsızlık bulunuyor mu bilmek ve aynı zamanda erken teşhis için yapılmalıdır.
 
HPV Nedir?
Halk arasında cinsel yolla bulaşan hastalık olarak bilinmektedir. Çoğu bireyde bir belirti meydana gelmeden oluşmaktadır. Fakat aslında sadece cinsel yolla değil ortak eşya kullanımı ile de HPV virüsü bulaşabilmektedir. Hpv testi ile beraber kişilerde olup olmadığı belirlenmektedir.
 
HPV Virüsü (Sürüntü) Nasıl Alınır?
HPV virüsü için kişilere hpv testi yapılır. Bu test için vajina bölgesinden sıvı alınarak incelenir.
 
HPV Testi Nasıl Uygulanır? Kimlere Uygulanmalı?
Hpv testi için vajina gölgesinden sıvı alınabilir. Aynı zamanda rahatsızlık kişilerde kendisini cilt problemi ile gösterdiyse kişilerden parça da alınabilmektedir. Kadın ve erkeklere uygulanabilen bir işlemdir.
 
HPV Nasıl Bulaşır? Kimlerde Görülür?
Hpv virüsü pek çok yolla bulaşabilmektedir. Özellikle cinsel yollar, temas yoluyla ve kişisel eşyaların ortak kullanımı ile bulaşır. Her bireyde görülmekle beraber cinsel hayatında aktif olan kişilerde daha sık rastlanmaktadır.
 
HPV Pozitif Ne Demek? HPV Negatif Ne Demek?
Hpv negatif olduğunda kişilerde sağlık sorunu bulunmamaktadır. Hpv pozitif olduğunda ise kişilerde virüs yani enfeksiyon olduğu anlamına gelmektedir. Bu kişilerin daha dikkati olması ve insanlarla temas halinde olmaması gerekmektedir. Belirli aralıklarla test yaptırmalı ve tedavi edilmelidir.
 
HPV Pozitif Belirtileri Nelerdir?
Çoğu bireyde belirti meydana gelmez fakat yüzdelik oran az olsa da cilt problemleri meydana gelebilmektedir.
 
Ultrason nedir?
Ultrason bir görüntüleme yöntemidir. Çabuk bir şekilde sonuçlar çıktığı için sıklıkla tercih edilmektedir.
 
Ultrason hangi hastalıklarda kullanılır?
Hamile kadınlarda bebeğin gelişimini izlemek ve cinsiyet öğrenmek için ultrasonkullanılır. Rahimde meydana gelen problemleri öğrenmek için de kullanılabilmektedir.
Ultrason nasıl uygulanır?
 
Ultrason uygulanılacak bölgeye jel sürülür. Makinanın başlığı jel üzerinde gezdirilir ve bu sayede görüntüleme meydana gelir.
 
Ultrasona Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Herhangi bir şekilde dikkat edilmesi gereken unsur bulunmamaktadır. Doktorun isteği üzerine aç veya tok şekilde çekilebilmektedir.
 
Ultrason Ne Kadar Sürer?
Yarım saat ila bir saat aralığında tamamlanabilen bir işlemdir.
 
Ultrason Sonuçları Ne Zaman Alınır?
Ultrason çekiminden hemen sonrasında sonuçlar çıkmaktadır.
 

source