Cilde zarar veren doğal ürünler nelerdir? Asla cilde sürülmemesi gereken şeyler nelerdir? – Cilt Bakımı – Posta

Ekim 1, 2022 0 Yazar: admin

Evde doğal cilt bakımı yapıyorsanız kullandığınız malzemelere dikkat etmeniz gerekir. Cildi çok fazla yararı olduğu söylenen bazı doğal ürünler, cildin aşırı zarar görmesine sebep olabilir. Evde doğal cilt bakımı yaparken asla kullanmamanız gerekenlere mutlaka bakın.
CİLDİ TAHRİŞ EDEN LİMON
Evde doğal cilt bakımı denildiğin akıllara hemen limon geliyor. Özellikle sivilce, akne ve siyah nokta olan ciltler limonu daha sık kullanıyor. Ancak limon doğrudan cilde uygulandığında asidik olması sebebiyle cildin PH dengesini bozuyor. Cildi aşırı kurutuyor ve tahriş olmasına sebep oluyor.
Bu sebeple limonu doğrudan cildinize uygulamak yerine bazı doğal ürünlerle karıştırarak uygulamanız öneriliyor.
Cildi ölü hücrelerden arındırmak için evde şeker kullanarak peeling yapıyorsanız cildinizin tahriş olmasına, yara izlerine ve kızarıklık gibi birçok cilt problemine sebep olabilirsiniz.
Şeker çok keskin ve sert bir yapıda olduğu için cildin doğal dokusuna zarar verir.
Özellikle hassas ciltler üzerinde geri dönüşü olmayan cilt problemlerine sebep olur. Ciltte mikro yırtıklar, iltihaplanma, tahriş, kızarıklık, kuruluk ve diğer cilt ortaya çıkar. Bu sebeple asla toz şekerle peeling yapmamanız gerekir.
Evde doğal cilt bakımı yaparken tarçın doğrudan yüze uygulandığında cildin aşırı derecede kurumasına ve tahriş olmasına yol açar.
Tarçın cilde sürüldüğünde cildin çizilmesine sebep olur. Cilt hücreleri hasar görür. Cildinize tarçın uygulamak istiyorsanız birkaç malzeme ile birlikte karıştırmanız ve yumuşatmanız gerekir.
Tarçını cilt bakımı rutininizde kullanmak istiyorsanız içerisine bal, zeytinyağı vb. ürünler ekleyerek sürebilirsiniz. Böylece tarçın cilt için zararlı olmaktan çıkar.
Evde doğal cilt bakımı denildiğinde olmazsa olmazlar arasında doğal yağlar yer alır. Doğal yağlar cildi aşırı yağlandırabilir.
Yanlış kullanıldığında gözeneklerin tıkanmasına yol açara akne, sivilce ve siyah nokta gibi birçok cilt problemine sebep olabilir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olanların doğal yağlardan mutlaka uzak durması gerekir.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler