Cildi bebek gibi yapıyor! Muhteşem bir cilt bakımı için… – Posta

Temmuz 15, 2022 0 Yazar: admin

Kusursuz ve bebek gibi bir cilde sahip olmanın yolu şüphesiz ki doğru cilt bakım uygulamalarından geçiyor. Cilt bakımı yaparken çok sık kullanılan doğal yağlar, cildi besleyerek pürüzsüz bir hale getiriyor.
Doğal yağların kullanımını cilt bakım rutininize ekleyerek daha sağlıklı ve parlak bir cildiniz olabilir. İşte cilde iyi gelen doğal yağlardan bazıları…
1-CİLDİ NEMLENDİREN TATLI BADEM YAĞI
Tatlı badem yağının hem cilde hem de saça faydası çoktur. Cilt için kullanılan tatlı badem yağının en belirgin özelliği cildi çok güzel nemlendirmesi olabilir.
Cildi nemlendirmeye yardımcı olan tatlı badem yağı, çatlak oluşumuna karşı bakım sağlıyor. Kaşların, kirpiklerin, saçların, sakalların gürleşmesini sağlıyor. Ayrıca badem yağı cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getiriyor.
Tatlı badem yağı kullanımı;
Tatlı badem yağını temiz cildinize uygulamanız gerekir. Elinize birkaç damla badem yağı dökerek yüzünüze sürün. Parmaklarınızla hafifçe ovalayarak yüzünüze sürün. En az 35- 40 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
Sarı kantaron yağı özellikle cilt lekelerinin tedavisinde çok sık kullanılır. Ciltte meydana gelen kızarıklık, tahriş ve lekeler gibi birçok sorunun çözümünde yardımcı olur. Sarı kantaron yağı cildinizi pürüzsüzleştirmek için de kullanılabilir.
Sarı kantaron yağı kullanımı;
Temiz cildinize bir pamuk yardımıyla kantaron yağını uygulayın. Uygulama sırasında cildinizi hafifçe ovun ki yağ her yere güzelce yayılsın. Bu işlemi her akşam yatmadan önce temiz cildinize uygulayın ve durulamadan yatın
Lavanta yağı, Anti bakteriyel özelliği sayesinde akne oluşumu ile savaşır.
Kronik cilt kuruluğu, egzama ve sedef hastalığı üzerinde önleyici etki yaratır. Cilt hastalıklarının yarattığı kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi rahatsızlık verici etkileri de azaltır. Lavanta yağı sağlıklı cilt dokusunun oluşumunu destekler.
Lavanta yağı kullanımı;
Sağlıklı bir cilt için 3-4 damla lavanta yağı ve yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı karışımıyla yüzünüze duştan sonra ve yatmadan önce masaj yapabilirsiniz. Sabah uyandığınızda daha taze ve dinlenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz.
Zeytinyağı içeriğinde yoğun olarak bulunan A, D, K ve E vitaminleri sayesinde cilt dokusunun yenilenmesini sağlar.
Cildi onarır ve besler. Böylece cildi korumak için yapıcı etkiler sağlar. Sabun yapımında sıklıkla kullanılan zeytinyağı aynı zamanda ciltteki bakteri oluşumunun önüne geçer. Ayrıca zeytinyağı erken yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırır.
Zeytinyağı cilt için nasıl kullanır;
Zeytinyağını elinize dökün ve ovuşturarak biraz ısıtın. Ardından yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Eğer çok yağlı bir cildiniz yoksa bunu sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler