Cildi güzelleştiren en iyi besinler! Öneri ve ipuçları – Cilt Bakımı – Posta

Ekim 1, 2022 0 Yazar: admin

Cilt bakımında sadece kozmetik ürünlere güvenmek sizi yarı yolda bırakabilir. Elbette doğru bir cilt bakımı ile cilt bariyerinizi en iyi şekilde nemlendirmek ve korumak oldukça önemlidir ancak doğru besinler olmadığında cildiniz en büyük desteğini kaybeder.
Kolajenli kremleri yüzünüze sürebilirsiniz ancak günlük C vitamini alımınızı kontrol ederek cildinizin kendi kendine yeterli kolajeni üretmesine destek olmak hem vücudunuz için hem de cildiniz için daha büyük önceliğin olmalı.  
CİLDİ GÜZELLEŞTİREN BESİNLER
Bazı besinler cildinizin yenilenmesi, nemlenmesi ve beslenmesi için gerekli tüm mineral, vitamin, antioksidan ya da polifenolleri sağlayabilir. Cildinizin esnekliğini ve dolgunluğunu koruması için ihtiyacınız olan besin değerlerini düzenli şekilde aldığınızda cildinizdeki değişimi çok kısa sürede fark edersiniz. Bu besinleri öğünlerinize ekleyerek yaşlanmayı erteleyin. İşte cildi güzelleştiren besinler…
AVOKADO: Serbest radikal hasarı ve kanserle savaşmaya yardımcı olan en yüksek karotenoid ve klorofil konsantrasyonuna sahiptir. Cildi güzelleştiren avokado kabuğu ayrıca, sinir dejenerasyonunu önleme de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahip olan daha fazla fenol ve flavonoid içerir.
Öneri: Her gün yarım avokado tüketebilir, kabuklarını cildinize sürerek 5-10 dakika bekletebilirsiniz.
SİYAH ÜZÜM: Siyah üzüm, içeriğindeki C ve E vitaminin yanı sıra yaşlanmayla savaşmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özellikler sağlayan antosiyaninler ve resveratrol gibi polifenoller açısından zengindir.
Öneri: Mevsiminde bol bol siyah üzüm tüketebilir. Cildinize haftada 1-2 defa ezilmiş birkaç siyah üzümle maske yapabilirsiniz.
KIRMIZI ORMAN MEYVELERİ: Yaban mersini, çilek, böğürtlen antioksidanlar, lifler ve besinler açısından yüksektir. Bunlar birlikte cildinizin akne, sedef hastalığı, egzama ve erken yaşlanma ile ilgili iltihaplarla savaşma yeteneğini içerden destekler.
Öneri: Temmuz-Eylül aylarında bol bol tüketebilirsiniz. Dondurarak saklayabilir, kış aylarında içeceklerinize karıştırabilirsiniz.
NAR: Cildi güzelleştiren önemli besinlerden biri de nar. Kırışıklıkları azaltarak, güneş hasarını önleyerek, cildi detoksifiye ederek, akneyi azaltarak ve ince çizgileri azaltmak için kolajen üretimini teşvik eder.
Öneri: Nar suyu yerine narı tüketerek çekirdeklerindeki antioksidanlardan da faydalanabilirsiniz.
ELMA: Size klasik gelebilir ancak cildiniz için etkili ve basit bir şey arıyorsanız, her gün bir elma tüketmeyi denemelisiniz. Elma, A, B kompleksi ve C vitaminleri açısından zengin olan elma, patojenlerden ve fazla yağdan kurtulmaya yardımcı olarak cildinize fayda sağlar. Düzenli olarak elma yemek, cildinizi aydınlatabilir ve eşit olmayan cilt tonunu düzeltebilir.
ÖNERİ: Her gün 2-3 elma tüketmek cilt sorunlarıyla baş etmenizi sağlamanın yanı sıra kilo vermenize de çok etkilidir.  
AMLA MEYVESİ: Bektaşi üzümü olarak bilinen doğal bir kan temizleyicidir ve toksinleri atarak cildinizin yenilenmesine destek olur.
Öneri: Amla meyvesini bulmak çok kolay olmayabilir, bunun yerine cildiniz için saf amla yağı edinebilirsiniz.
SOYA: Soya , vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya bloke edebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonları içerir. Bunların, kırışıklıkları azalttığı, kolajeni, cilt elastikiyetini ve cilt kuruluğunu iyileştirdiği ve ayrıca cildinizi UV hasarından koruduğu biliniyor. 
ÖNERİ: Çiğ soya filizini salatalarınıza ekleyebilir, soya fasülyesi ile çeşitli sağlıklı yemekler yaparak beslenmenizde soyaya daha çok yer verebilirsiniz. 
TATLI PATATES: Cilt bakımında popülerliği gün geçtikçe artıyor. Tatlı patates birçok vitamin, antioksidan ve mineral içeriğinin yanı sıra yüksek beto-keraten sayesinde cildinizin A vitamini ihtiyacını karşılar. Onu dengeler, ton verin ve güzelleştirir.
ÖNERİ: Tatlı patates birçok farklı tarifle yapılabilir. Normal patatesler yerine tatlı patates tercih etmeye başlayarak öğünlerinize daha çok eklemiş olursunuz.
KIRMIZI DOLMALIK BİBER: Cildi güzelleştiren besinlerden biri de dolmalık biberler özellikle kırmızı olanları cildinizin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu olabilir. Dolmalık biber, her ikisi de cildiniz için önemli antioksidanlar olan bol miktarda beta karoten ve C vitamini içerir.
ÖNERİ: Sabahları kahvaltı tabağınıza ekleyeceğiniz kesilmiş taze kırmızı dolmalık biber parçaları günlük C vitamini ihtiyacını erkenden karşılamanıza destek olur.
BROKOLİ: Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan cildinizi korumaya yardımcı olur.
ÖNERİ: Antioksidanlarla dolu brokoliyi haftada 1-2 defa tüketmeye başlamak sağlığınız için de oldukça etkili olacaktır.
DOMATES: Cildiniz için oldukça gerekli olan bütün ana karotenoidlere sahiptir.  Özellikle likopen kaynağıdır. Bu karotenoidler cildinizi güneşin zararlarından korur ve kırışmayı önlemeye yardımcı olabilir.
ÖNERİ: Pişmiş domates iyi bir likopen kaynağıdır. Mevsiminde bol bol yiyebilir, domates suyu tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
BİTTER ÇİKOLATA: Kakao antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.
ÖNERİ: İçeriğinde en  az %75 kakao olan çikolataları deneyebilir yada doğrudan doğal kakao çekirdeği tüketebilirsiniz.
YEŞİL ÇAY: Yeşil çayda bulunan kateşinler yaşlanma karşıtı etkileriyle bilinir. Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir.
ÖNERİ: Her gün 2-3 bardak bitki çayı tüketebilirsiniz.
YAĞLI BALIKLAR: Somon gibi yağlı balık türleri, iltihabı azaltabilen ve cildinizi nemli tutabilen omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca iyi bir yüksek kaliteli protein, E vitamini ve çinko kaynağıdırlar.
ÖNERİ: Uzmanlar haftada 2-3 defa balık yemeği öneriyor. Sağlıklı yağlar bakımından zengin balıklar seçerek aldığınız faydayı artırabilirsiniz.
CEVİZ: Erken yaşlanmayı önler. Antioksidanlar ve B vitamini ile dolu ceviz, cildinizi güneşe maruz kalma, kir, kirlilik ve diğer yabancı maddeler gibi çevresel saldırganlara karşı korumaya yardımcı olur.
ÖNERİ: Her gün ara öğün olarak 2-3 tane ceviz tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini içerir. Ciltte erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.
ÖNERİ: Zeytinyağı hem cildinize sürmek hem de salatalarınız için harikadır.  Haftada 2-3 defa cildinize zeytinyağı sürebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ruşur taşının cilde faydaları nelerdir?
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler