Cildi hızlı yağlandıran bakım hataları – Posta

Ekim 10, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı ve aydınlık bir cilt için cildinize bakım yapmanız şart. Ancak cilt bakımı yaparken farkında olmadan yapılan bazı hatalar cildin daha çok yağlanmasına sebep olarak cildi zarar veriyor. En sık yapılan cilt bakım hataları nelerdir? sorusunun yanıtını sizler için derledik.
AŞIRI PEELİNG YAPMAK
Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmanız gerekir. Ancak aşırı derecede peeling yapmak cildin hızlı yağlanmasına sebep oluyor.
Çok sık peeling yapmak cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olabiliyor. Bunun sonucunda cildinizde akne ya da sivilce gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.
Cildi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapmak istiyorsanız haftada en fazla 1 ya da 2 kez yapmanız öneriliyor.
Karma, yağlı, hassas ya da kuru olan cilt tipleri için ayrı ayrı bakım ürünleri bulunur. Bu sebeple her bakım ürünü her cilt tipine uygun olmaz.
Cildinize bakım yapmadan önce kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
Yağlı ciltler için cilt bakım ürünleri, cildi kurutmadan fazla yağı emen bileşenler içerir. İster yüz maskesi, ister temizleyici, ister nemlendirici olsun, mutlaka yağlı ciltler için formüle edilmiş olanları seçmelisiniz.
Cildinizi kir, yağ ve makyaj kalıntılarından tamamen arındırmak için tonik kullanmanız şart. Ancak kullandığınız toniklerin içeriğine çok dikkat etmeniz gerekir.
Yağlı cilt tipine sahip olanlar, ciltlerini anında tazelenmiş hissettirdiği için cilt bakımı rutinlerine alkol bazlı tonerler ve tonikleri dahil edebiliyor. Ancak bu, cildinizin cilt bariyerine, pH dengesine ve mikrobiyomuna zarar verebilir. Bu sebeple alkol içermeyen tonikleri kullanmanız önerilir.
Bazı cilt tipleri cildi aşırı yağlandırdığı düşüncesiyle nemlendirici kullanmaktan kaçınır. Ancak tam tersi nemlendirici kremler cildi yağlandırmak yerine aşırı yağ üretmesini önlemek için cildin iyi beslenmesini sağlar.
Cildiniz kuru hissetmediği için nemlendiriciyi atlamayın. Her gün cildinizi temizledikten sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler