Cildi tazeleyen günlük alışkanlıklar – Posta

Temmuz 28, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmayı herkes ister. Cildinizin sağlığını korumak ve cilt bariyerini güçlendirmek için cildinize her gün nazikçe bakım yapmanız gerekir. Taze ve canlı bir cilt için uygulamanız gereken günlük yöntemleri sizler için araştırdık.
CİLDİ TEMİZLEYİN, TONİKLE ARINDIRIN
Cildinizin canlılığını korumak ve gün içerisinde gözeneklerinizde biriken kirlerden arındırmak için cildinizi her gün temizlemeniz gerekir. Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi düzenli olarak cilt tipinize uygun bir jel ya da köpük yardımıyla temizleyin.
Temizleme işleminin ardından gözenekleri derinlemesine arındırmak için tonik kullanmanız gerekir. Cilt tipin uygun alkolsüz bir tonik yardımıyla cildinizi temizleyin. Tonikler gözenekleri sıkılaştırarak cildin daha kusursuz görünmesine yardımcı olur.
Antioksidan, asitler, vitaminler gibi aktif içerikleri yoğun olarak barındıran cilt bakım serumlarının cilde sayısız faydası bulunur. Serumlar cildinizdeki nem dengesini korumalarının yanı sıra uzun dönemde kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Özellikle yaşlanma karşıtı bakımın en önemli parçalarından biri cilt bakım serumlarıdır.
Cildinizi temizledikten sonra cildinizin ihtiyacına göre aldığınız bir serumu cildinize masaj yaparak uygulayın. Böylece daha aydınlık ve sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Nemlendirici kremler cilt bariyerini güçlendirir ve yaşlanma karşıtı bakımın altın anahtarlarından biridir. Nemlendiriciler cildin gün içerisinde kaybettiği nemini geri kazandırır. Cildi ideal nem seviyesine ulaştırır. Nemlendiriciler cildin elastikiyet dengesini korur, yumuşatmaya yardımcı olur, ipek gibi görünüme kavuşturur.
Bu sebeple cildinizi her gün temizledikten sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Nemlendiricinizi cildinize masaj yaparak sürün.
Normal ciltler; Doğal nem dengesini korumak için su bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
Kuru ciltler; Kuru ciltlere ihtiyacı olan nemi kazandırmak için tercih edilecek nemlendiriciler biraz daha yoğun, yağ bazlı nemlendiriciler olabilir.
Yağlı/Karma ciltler; Yağlı ciltler akneye meyilli olduğu için nemlendirici seçerken dikkatli olmak gerekir. Cildi yağlandırmayan su bazlı nemlendiriciler yağlı ciltler için uygun olabilir.
Güneş kremleri cildi UV-A ve UV-B ışınlarına karşı korur. Güneş kremleri cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruduğu için cildin hasar görmesini engeller. Güneş lekelerinin oluşmasının önüne geçer. Ayrıca güneş kremleri cilt kanseri riskini de azaltır.
Güneş kremlerini her mevsim dışarı çıkmadan önce mutlaka uygulamanız gerekir. Güneş koruyucu kremleri dışarı çıkmadan 30 dakika önce cildinize uygulayabilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source