Cildiniz çok mu hızlı morarıyor? Nedeni bazı vitaminlerin eksikliği olabilir – Tgrthaber

Eylül 22, 2022 0 Yazar: admin

Hızlıca moraran ve çabuk iyileşmeyen bir cilde sahipseniz bunun birkaç nedeni bulunuyor. Genel olarak genetik faktörlere bağlı olan bu durumu uzmanlar, kullanılan bazı takviyelere ya da vitamin eksikliğine de bağlayabiliyor.
Çok ilginç gelse de kadınlar erkeklerden daha kolay morarıyor. Uzmanlar bu durumun nedenini şöyle açıklıyor: “Erkekler kadınlardan daha kalın bir cilde sahiptir ve erkeklerde ayrıca kan damarlarını travmaya karşı koruyan daha fazla kolajen bulunur. Bu durum morarma olasılıklarını düşürür. Kadınlarda ise durum tam tersidir. Hem ciltleri daha incedir hem de kolajen daha düşüktür. Bu durum darbelerde derinin daha hızlı renk değiştirmesini sağlar.”
Yaşınız morluklara karşı ne kadar hassas olduğunuzda önemli rol oynuyor. Dr. Fisher, konuyla ilgili “Yaşlandıkça cildiniz incelir. Bu, derideki kan damarlarını da daha savunmasız hale getirir. Kan damarlarınız da yaşlandıkça elastikiyetini kaybederek daha kolay yırtılmalarına ve morarmalara neden olur.” Şeklinde ifade ediyor.

Temel vitamin ve mineralleri yerine koymak amacıyla alınan takviye vitaminler ve ilaçlar daha kolay morarmanıza neden oluyor. Bu yüzden takviye almaya başlamadan önce doktorunuza danışarak test istemeli ve takviyeler yerine besinlerin kendisinden yararlanmayı denemelisiniz.
Bazı insanlar pıhtılaşmayı önlemek için aldığı kan sulandırıcılar farklı etkilere sahip oluyor. Özellikle ibuprofen ve aspirinin kan inceltici etkisi bulunuyor. Bu durum cildinizi hassaslaştırarak morarma olasılığınızı arttırıyor.

C veya D vitamini eksikliği açıklanamayan morarmalara neden olabiliyor. Bununla birlikte, C vitamini veya D vitamini eksikliğine karşı bu vitaminlerce zengin besinleri tüketmek son derece önemli bir rol oynuyor.

source