Cildiniz için en kötü 5 cilt bakım ürünü! – Posta

Temmuz 13, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizdeki sorunlardan kurtulmak, daha pürüzsüz ve aydınlık, lekesiz bir cilde kavuşmak için basit bazı ipuçlarını düzenli uygulayarak cildinizde iyileşme sağlamanız mümkün. Bunda beslenme şeklinizin ve cilt bakım rutinlerinizin önemi büyük. İdeal cilt bakımının temeli cildinizi hem içeriden hem de dışarıdan beslenmek. Bunun için şu adımlara dikkat etmek gerekiyor.
Peki ya kullandığınız cilt bakım ürünleri? İşte asıl konumuza geliyoruz… Cilt bakımı için çok severek aldığımız “muhteşem” ürünler acaba gerçekten faydalı mı? Ürünlerde ne tür özelliklerin olması gerekiyor? Hangi ürünler cildimiz için sandığımız kadar yararlı değil. İşte cilt bakımı için kullanılabilecek 5 çok kötü ürün!
Sabun ile cilt temizliği yapmak cildiniz için yapabileceğiniz en kötü uygulamalardan biri. Çünkü “nemlendirme” özellikli olsa bile yüz yıkamak için sabun kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca kimyasal içerikli sabunlar veya zeytinyağı gibi doğal sabunlar da cildin pH’ına uygun değil. Ayrıca cildin pH düzeyini yükselttiği de bilimsel olarka kanıtlanmış durumda. Üstelik cildimiz için uygun olmayan pH değerine sahip bir sabun, cildin doğal ve koruyucu yağ tabasının çözülmesine yol açıyor.
Cildimiz su ile beslenen doğal bir organizma. Susuz, nemsiz kalınca kuruyor, cansızlaşıyor, donuklaşıyor. Cildin doğal yağ tabakası, bu nemi korumaya yardımcı oluyor. Yani sabun kullandıkça cildimizin yağ tabakasını azaltıyor ve kurumasına yol açıyoruz. İşte bu nedenle cilt temizliği yaparken sabun kullanmaktan hızlıca vazgeçin.
Ne yapabilirsiniz?
Sağlıklı bir cilt için SLS içermeyen, cilt tipinize uygun bir temizleme jeli veya losyon kullanın. Cilt temizliğinden sonra cildizi sert hareketlerle silmek yerine tampon hareketleri ile damlacıklardan arındırın. Ardından hemen cilt serumunuzu ve/veya nemlendiricinizi sürün.
Yüz temizleme ürünlerinde veya şampuanların içeriklerine göz attığınızda SLS (Sodium Lauryl Sulfate) veya SLES (Sodium Laureth Sulfate) görebilirsiniz. Son dönemde hem firmaların hem de kullanıcıların farklındalık kazanması ile artık SLS maddesi daha az üründe karşımıza çıksa da halen pek çok ürün SLS içeriyor.
SLS’in zararı ise ciltteki yağları çözücüye etkiye sahip olması. Yapılan bilimsel deneylerde SLS içeren ürünlerin deride irritasyona neden olabileceği görülmüş. SLS’ler ciltteki yağı çözücü bir etkiye sahip olduklarından cildin kurumasına yol açabiliyorlar.
Ne yapabilirsiniz?
İyi etiket okuyun. Kullandığınız ürünlerin SLS, silikon, paraben içermemesine dikkat edin.
Göz çevresi bakımı cilt bakımının asla atlanmaması gereken adımı. Çevremizle önce gözlerimizle iletişim kuruyoruz. Bu nedenle göz çevresi güzelliğimiz çok önemli. Bu nedenle kendine en az bakım yapan biri bile en azından göz çevresi kremlerine bir göz atmıştır. Göz çevresinin nemli tutulması, yaşlanma ve ince çizgi oluşumuna karşı kırışıklık karşıtı göz kremlerinin kullanılması tabii ki çok önemli ancak burada göz kremi seçiminde bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor.
Göz çevremizde yağ üreten dokular yok. Bu nedenle göz kremleri, adı üstünde kozmetik bir etki yaratmak ve yağ içeren dokuların olmamasını telafi etmek için krem içeriklerinde mineral yağ, parafin veya yoğun yağ eklenebiliyor. Ancak bu tür yağ içeriği olan göz kremleri doğru sürülmezse krem göz içine kaçabiliyor, göz ve göz çevresi şişebiliyor. Göz çevresinin normalden fazla şişmesi, irrite olması ve bunun düzenli olarak tekrarlanması zaman içinde derinin elastikiyetini etkiliyor, kırışıklıkların artmasına yol açıyor.
Ne yapabilirsiniz?
Göz kremi içeriklerini iyi okuyun. İçinde mineral yağ, parafin veya yoğun yağ olmamasına dikkat edin. Göz çevresi kreminizi mümkünse jel tipi seçin. Ürün özellikleri daha az yağlı olsun. Kozmetik, geçici, maske etkisi değil, iyileştirici etki arayın. Bazı göz kremleri anlık olarak göz çevrenizi çok daha iyi gösterse de uzun vadede iyileştirici etkiye sahip değildir. Bu nedenle araştırmanızı iyi yapın.
Yüz temizleme ve cilt elastikiyetini korumak için tonik sıkça kullanılan bir cilt bakım ürünü. Ancak bazı yüz toniklerinin içerik listesinde denature alkol (denatured alcohol veya SD Alcohol) vardır. Alkollü tonikler ilk etapta yüze gerginlik verir, temizlik hissi yaratır ancak aslında alkol içeren tonikler cildimiz için faydalı değil. Etkisi sadece anlık ve kozmetik. Çünkü alkol içeren tonikler, tıpkı cilt pH’ına uygun olmayan sabunlar gibi, cildi bakteriyel enfeksiyonlara ve kurumaya karşı koruyan ve cildimizde doğal olarak bulunan yağın çözülmesine yol açar. Bu doğal yağ tabakasının bozulması cildin kurumasına, çatlamasına ve hatta aşırı yağlanmasına ve akne oluşmasına yol açar.
Ne yapabilirsiniz?
Cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerine çoğu zaman dikkat etmeyiz. Hatta her 4 kadından yalnızca 1’i kullandığı ürünlerin son kullanma tarihine dikkat ediyor. Ancak tıpkı gıdalarda olduğu gibi cilt bakım ürünlerinin, kozmetiklerin de bir son tüketim tarihi var.
Tarihi geçmiş ürün kullanmanın zararları
Bu arada, kozmetik ürünler iyi bir şekilde muhafaza edilmezse belirtilen tarihten çok daha önce de bozulabilir. Bir ürünün son kullanma tarihi yazmıyorsa, örneğin bir serumun yapısı topaklanmaya başlamışsa, tüp formunda sunulan bir ürünü sıktığınızda önce sadece su geliyor, ürün tüpün içinde kalıyorsa, bu ürün artık etkinliğini kaybetmiştir.
Ne yapabilirsiniz?
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler