Cildinize nasıl bakmalısınız? 20'li yaşlar için cilt bakım rutini… – Posta

Temmuz 26, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizde erkan yaşlanma problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız cildinize her yaşta bakım uygulamanız gerekir. Özellikle genç yaşta cildinize gereken özeni gösterdiğinizde ilerleyen zamanlarda daha az cilt problemiyle karşı karşıya kalırsınız. Henüz 20’li yaşlarındaysanız ve cildinize uygun bir bakım rutini arıyorsanız bu adımları takip edebilirsiniz.
CİLDİNİZİ GÜNDE 2 KEZ TEMİZLEYİN
Cilt temizliği, cilt bakımının en önemli adımlarından biridir. Cildinizi sadece makyaj yaptığınızda değil her gün düzenli olarak temizlemeniz gerekir.
Gözenekleriniz çevresel etkilerden dolayı tıkanabilir. Tıkanmış gözeneklerde ciltte akne ve sivilce oluşmasına sebep olur.
Cilt problemiyle karşılaşmamak için cildinizi günde 2 kez temizlemeniz gerekir. Cilt tipinize uygun bir jel ya da köpük temizleyici ile cildinizi derinlemesine arındırın.
Cilt kuruduğunda kendini nemlendirmek için fazla yağ üretir ve bu yağ gözeneklere dolarak siyah nokta, beyaz nokta, sivilce gibi cilt problemlerini meydana getirir. Bu sebeple cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekiyor.
Cilt tipinize uygun su bazlı bir nemlendirici kullanarak cildinizin nem dengesini korumanız gerekir. Cildinizi her gün temizledikten sonra arkasından mutlaka bolca nemlendirici uygulayın. Yine günde en az 2 kez olacak şekilde cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.
Cildinizi ölü hücrelerden arındırmanın en kolay yolu peeling yapmak. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için düzenli olarak peeling uygulamanız gerekiyor.
Peeling ile gözeneklerin içine dolan yağ, kir ve ölü derileri derinlemesine temizleyerek cildinizin nefes almasına yardımcı olursunuz. Bu yüzden haftada 1 derinlemesine bir cilt temizliği yapmayı ihmal etmeyin.
C Vitamini antioksidan bakımından güçlü olması nedeniyle cildi dış faktörlere karşı korur, cildi canlandırır ve yaşlanma etkilerini geciktirebilir. Bu sebeple cilt bakım rutininizde C vitamini kullanımına önem vermeniz gerekir.
C vitamini ile cildinizi aydınlık ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. C vitamini genellikle akşamları uygulamanız gerekir. Eğer gündüz C vitamini kullanırsanız üzerine güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın.
Cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için, güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Yılın her mevsimi cildinizi güneşten koruyarak cilt lekelerini ve yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz. Güneşin yaydığı UV ışınları cilt üzerinde birçok olumsuz sonuca yol açar.
Bu durumu önlemek için cilt bakım rutininize güneş kremlerini dahil etmeniz önerilir. Bu yüzden evden çıkmadan mutlaka yüzünüze ve vücudunuzun açıkta kalan yerlerine en az 50 faktörlük bir güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source