Cildinizi güneşten korumak neden önemlidir? – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 4, 2022 0 Yazar: admin

Dışarıda vakit geçirmek fiziksel olarak aktif olmanın, stresi azaltmanın ve D vitamini almanın harika bir yoludur.
Cildinizi güneşten koruyarak cilt kanseri riskinizi artırmadan dışarıda çalışabilir ve oynayabilirsiniz. Çoğu cilt kanseri, ultraviyole (UV) ışığa çok fazla maruz kalmaktan kaynaklanır. UV ışınları güneşten, solaryumdan ve güneş lambalarından gelen görünmez bir radyasyon türüdür.
 
 
UV ışınları cilt hücrelerine zarar verebilir.
UV ışınlarından korunma sadece yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca önemlidir.
UV ışınları bulutlu ve serin günlerde size ulaşabilir ve su, çimento, kum, kar gibi yüzeylerden yansır.
 
Cildiniz doğrudan güneşe maruz kaldığında melanin üretim hızını tetikler. Melanin deride zaten var. Ancak güneşe maruz kalma, cildin koyulaşmasına neden olan sentez oranını arttırır.
Klorlu su cilt bariyerinizi kırdığından , onu UV hasarından koruyacak hiçbir şey yoktur. Bu, güneş yanıklarına ve aşırı bronzlaşmaya yol açar.
Yüzerken güneş hasarı yaygın bir fenomendir. Cildinizi güneşin UVA ve UVB ışınlarından korudukları için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu giyerek bunu önleyebilirsiniz. Sadece bu değil, güneş kremi de koruyucu bir bariyer oluşturur ve havuzdan gelen klorlu suyun cildinizle doğrudan temas etmesini engeller.
Güneş koruyucunuzun suya dayanıklı olduğundan emin olun, böylece yıkanmaz. Havuza girmeden en az 15-20 dakika önce güneş koruyucu uygulayın. Her iki saatte bir yeniden uygulayın.
Daha çok C vitamini tüketin.
C vitamini, cildi UV hasarına karşı koruyan bir antioksidandır. Topikal C Vitamini, tirozinazı (ciltte melanin üreten enzim) inhibe ederek güneş yanığının azaltılmasına yardımcı olabilir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source