Cilt bakım aşamaları nelerdir? Nasıl uygulanır? – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Cilt bakım aşamaları, cildinizin ihtiyaçlarına göre belirlediğiniz bakım rutininin en doğru şekilde uygulanmasını sağlar. 
Cilt bakım aşamaları en temelinde 3 adım olsa da ideal bir cilt bakımı için ihtiyaçlarınıza göre şekillenerek fazlalaşır. 
CİLT BAKIM AŞAMALARI NELERDİR? 
Temel cilt bakım aşamaları:
Sağlıklı bir cilt için her yaşta herkes tarafından uygulanması zorunlu olan temel cilt bakım aşamalarıdır. Sağlıklı bir cilt için hem kadınlar hem de erkekler tarafından günlük olarak uygulanması gerekir. 
Cildin genel sağlığının korunmasına destek olur
Koruyucu cilt bakımı aşamaları 
Cildiniz için biraz daha iyisini yapmak istiyorsanız, yaşlanma izleri ve çeşitli cilt sorunlarıyla mücadele etmenizi kolaylaştıracak koruyucu cilt bakımı aşamalarını tercih edebilirsiniz. Cildinizi erken yaşlandıran çevresel faktörlere karşı koruyucu ve önleyici etkilere sahip, koruyucu cilt bakımıdır.
Cildin genel sağlığını korumanın ötesinde cilt sorunlarına karşı koruyucudur. 
Yoğun cilt bakım aşamaları 
Ben bu izlerden, lekelerden yoruldum, cildimin yaşlı görünmesini istemiyorum diyenler için yaşlanma karşıtı yoğun cilt bakımı aşamaları düşünülebilir. 
Cildin sağlıklı kalmasını sağlar, cildi korur, cildi yoğun olarak besleyerek yaşlanma izlerini tersine çevirmek için çalışır. 
Peki, cilt bakım aşamaları nasıl uygulanmalı? Hangi cilt bakım aşamasını seçmeliyim. 
 
 
 
Cilt bakımı aşamalarından en önemlisi temizliktir. Cilt temizliği ciltte gün boyu biriken fazla sebumu, tozu ve kiri arındırır. Makyaj ve kozmetik ürünlerini temizler, gözeneklerin tıkanmasını, gözeneklerin bakteri biriktirmesini önler. 
ÇİFT AŞAMALI TEMİZLİK NEDİR?
Cilt için çift aşamalı temizlik, özellikle gün içerisinde gözenekleri tıkayabilen kozmetik ürünler, makyaj malzemeleri, güneş koruyucuları kullanan kişiler tarafından tercih edilmeli. 
Çift aşamalı temizlik için yağ bazlı bir temizleyici edinmelisiniz. Cildinizi önce bununla arındırın sonrasında su bazlı klasik temizleyicinizle cilt temizliğine devam edin. 
 
 
En temel cilt bakımı aşamaları arasında yer almasa da, tonik kullanımı ya da miceller su kullanımı cildinize iyi gelebilir. 
Cilt temizlendikten hemen sonra serumdan ve nemlendiriciden önce uygulanmalıdır. 
Tonik kullanmanız cilt bakımı için zorunlu görülmez ancak dermatologların çoğu bu adımı öneriyor. 
Tonik ve misel su kullanımında temel amaç, ciltteki temizleyici kalıntılarını temizlemek ve cildin üst tabakasını seruma ya da nemlendiriciye hazırlamaktır. 
Tonikleri cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Misel sular da doğrudan ya da bir pamuk yardımıyla cilde uygulanabilir. 
Genellikle durulama gerektirmezler. Ürünlerinizin kendi kullanım şekillerini özenle okumalısınız. 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ciltteki gözenekler nasıl yok edilir?
 
Cilt bakım aşamalarında özellikle son yıllarda vazgeçilmez hale gelen serumlar, hafif ve konsantre yapılarıyla dikkat çekiyor. 
Serumlar, 
GECE SERUMLARI 
Gece serumları, gece boyunca cildinizi beslemek için özel olarak formule edilmiştir. 
Gece boyu melanin hormonuyla birlikte yenilenme içine girecek cilt için gece serumları oldukça besleyicidir. 
 
 
Günümüz şartlarında olmazsa olmaz cilt bakım aşamalarından biri de nemlendiricidir. 
Cildiniz gün içerisinde doğal nemini kaybeder ve destekleyiciye ihtiyaç duyar. Bunun için cildinizi içten ve dıştan nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. 
GÜNDÜZ VE GECE KREMİ 
Cildiniz için daha yoğun bir bakım arıyorsanız, gündüz ve gece bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Nemlendirici özelliklere sahip bu kremler aynı zamanda cildinizdeki bazı sorunlara ( yaşlılık izleri, lekeler ya da sivilceler) odaklanır. 
DİKKAT: Gece kremlerini gündüz kullanmak, sürdükten sonra güneşe çıkmak cildinizde leke oluşmasına neden olabilir. 
 
 
Güneş ışınlarının cildinizi erken yaşlandıran en büyük etken olduğunu söylemek mümkün. 
 
Peeling, cildinizdeki ölü hücreleri arındırma işlemidir. Pütürcüklü fiziksel peelingler ya da kimyasal peeling çeşitleri vardır. 
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source