Cilt bakım ürünleri nasıl seçilir? Cilt tipine uygun bakım ürünü seçimi – Posta

Temmuz 31, 2022 0 Yazar: admin

Cildinizin sağlıklı olması ve dış etkenlere karşı daha güçlü hale gelmesi için cildinize özenli bakmanız gerekir. Uygulacağınız cilt bakım rutinleriyle her zaman canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Fakat cilt bakımı yaparken kullandığınız ürünlerin mutlaka cildinize uygun olması gerekir.
İşte cilt tiplerine göre bakım ürünü seçmenin ipuçları…
NORMALCİLT 
Normal cilt tipi genellikle en sorunsuz olan cilt tipi olarak bilinir. Normal ciltler gözeneksiz ve lekesiz ciltlerdir. Normal ciltler bakım yaparken süt tipi ürünleri be alkol oranı normal seviyede olan tonikleri tercih edebilirler.
Normal ciltler için su bazlı hafif nemlendiriciler de uygun olabilir. Normal ciltlerinde her gün düzenli olarak bakım yapması gerekir.
Karma cilt tipinde T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesi aşırı yağlı olur. Karma cilt tipi siyah nokta ve akne oluşumuna meyillidir. Yağlı olan kısımlarda gözenekler tıkanabilir be birçok cilt problemi ortaya çıkabilir.
Karma cilt tipi olanlar süt tipi temizleyiciler, düşük alkol oranı olan tonikler ve cildin duruma göre su bazlı bir nemlendirici kullanabilir. Ayrıca bu cilt tipleri göz çevresine ekstra özen göstermelidir.
Kuru cilt düzenli olarak nem ihtiyacı duyar. Kuru ciltlerde pul pul dökülme, kırışıklık ve tahriş gibi cilt problemleri çok sık görülür.
Erken yaşlanmaya müsait olan cilt tipi kuru ciltlerdir. Kuru ciltlerde üst deri incedir ve gözenekler kapalıdır. Yağ salgılaması normalin altında olduğu için görünümü genellikle mat olur.
Kuru cilt tipleri süt gibi yumuşak formda olan temizleyicilerle yüzünü temizleyebilir. Alkolsüz ve yatıştırıcı içeriği olan tonikler bu cilt tipine uygundur. Kuru ciltler yağ içeriği olan nemlendiricilerle cildinizi nemlendirebilir.
Yağlı cilt tipi çok fazla sebum salgılar. Aşırı parlak ve yağlı görünür. Yağlı ciltlerin sebum dengesini kontrol altında tutmak gerekir. Sivilce, akne, siyah nokta gibi cilt sorunları yağlı ciltlerde çok yaygın görünür. Gözenekler geniştir ve tıkanmaya çok müsait olur.
Yağlı ciltler jel tipi temizleyicileri kullanabilir. Alkollü toniklerle cildi derinlemesine arındırabilirler.
Yağlı ciltlerin nemlendirici seçerken çok dikkatli olması gerekir. Su bazlı ve sarkmayı önleyen nemlendiricilerle cildi nemlendirebilirler. Ayrıca sıkılaştırıcı maskeleri de kullanabilirler.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source