Cilt bakım ürünlerinizi doğru sırada kullanıyor musunuz? – Posta

Ekim 11, 2022 0 Yazar: admin

Cilt bakım ürünlerinizi uygulamanın ideal yolu, en hafifinden başlayıp en ağır olanla bitirmektir.
Öncelikle cildin derinliklerine inmesi gereken malzemelerle hazırlanmış ürünü uygulamanız gerekiyor.
Son adım, cildinizin üstüne oturması gereken bir ürün olmalıdır.
Sabah rutininiz, taze ve temiz görünmenize yardımcı olurken cildinizi güneşin zararlarından korumayı amaçlar. Böylece temizleyici, güneş kremi, nemlendirici ve toner gibi temel cilt bakım ürünlerinden oluşur.
İster gece ister gündüz, her cilt bakımı rutininin ilk adımı yüzünüzü temizlemek olmalıdır. Güne hazır olduğunuzda, cilt tipinize uygun bir yüz yıkama veya temizleyici ile başlayın. Temizleme, kir ve ölü deri hücrelerini temizleyerek cildinizi sonraki adımlara hazırlayacaktır.
Yüzünüzü yıkamak için soğuk veya ılık su kullanın. Ardından temizleyiciyi nazikçe uygulayın ve dairesel hareketlerle ovalayın. İşiniz bittiğinde iyice durulayın. Yüzünüzü kurulamak için yumuşak bir bez kullanın.
Toner her zaman sabah rutininizin ikinci adımı olmalıdır. Antioksidanlar veya temel vitaminlerle zenginleştirilmiş tonerler son derece faydalıdır.
Yüzünüzü temizledikten sonra cildiniz faydalı bileşenleri emmeye hazırdır. Son derece hafif bir dokuya sahip olan toner, cildinize derinlemesine nüfuz eder ve cildinizin pH’ını dengelerken size en iyi beslenmeyi sağlar.
Cilt tipinizi, mevcut cilt durumunuzu ve şu anda karşılaştığınız sorunları göz önünde bulundurarak tonerinizi akıllıca seçin .
Alkol bazlı tonerlerden kaçının. Ayrıca, temizleyiciden sonra toner kullanılması zorunlu değildir. Ancak temizleyici toner ikilisi cildinizi etkili bir şekilde temizlemek için harika bir seçim olabilir.
Cildinizi nemlendirmek, cilt tipiniz ne olursa olsun cilt bakım rutininizin en önemli parçasıdır. Cildin nemlendirilmesinde yanlış gidemezsiniz. Yağlı veya karma bir cildiniz varsa jel veya su bazlı bir nemlendirici uygulayın, çünkü çok fazla yağ cilt gözeneklerinizi tıkayabilir ve akneye neden olabilir. Kuru cilt durumunda, karite yağı, kakao yağı, mango yağı veya herhangi bir yağ bazlı ürün gibi yoğun nemlendiriciler tercih edin.
Avucunuza küçük bir miktar alın ve tüm yüzünüze uygulayın. Cilt uzmanları, hafif nemli cilde nemlendirici uygulamanızı önerir. Yüzünüzü temizledikten hemen sonra nemlendiriciyi uygulayın. Maksimum nemi muhafaza etmeye ve cildinize hapsetmeye yardımcı olur.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, güneş hasarı gündüzleri büyük bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak için hazırlamak da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle, güneş kremi sabah cilt bakım rutininizin son adımı olmalıdır.
Ancak nemlendiriciden sonra kimyasal bir güneş koruyucu kullanmak size güneş koruması sağlamayabilir. UV ışınlarını engellemek için kimyasal güneş kremlerinin cildinize girmesi gerekir. Yüzünüzdeki nemlendirici kat tamamen emilmesine izin vermez. Ayrıca güneş kreminden sonra nemlendirici sürerseniz nemlendiriciniz etkili olmayacaktır. Bu nedenle, kimyasal bir güneş koruyucu kullanıyorsanız, nemlendirici faydaları da olan bir ürün tercih etmenizi öneririz. Nemlendiricinizin üzerine fiziksel güneş koruyucular kullanılabilir.
Uyku sırasında, vücudunuz dinlenirken cildiniz kendini onarmak için maksimum süreye sahip olur. Bu nedenle, tüm tedavi bazlı ürünleri gece cilt bakımı rutininiz için saklayın.
Tüm günün stresinden ve yorgunluğundan kurtulmak için cildinizin yoğun bir gençleşmeye ihtiyacı vardır. Makyaj yaptıysanız, makyaj temizleyici kullanarak başlayın. Cildinizin kapladığı tüm kiri temizlemek için yatıştırıcı bir yüz yıkamayı tercih edin. Artık cildiniz bir sonraki ürün için hazır.
Cildiniz temizlendikten sonra sıra kullandığınız bakım ürününü uygulamanıza gelir. Belirli bir cilt sorununu tedavi etmek için akne kontrol serumu, koyu leke kremi, yüz yağı veya herhangi bir ürün olabilir.
Soyulabilen bir maske kullanıyorsanız, bunun için de en iyi zaman gecedir. Maskeyi tüm yüzünüze uygulayın ve 15 ila 20 dakika kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduğunda, soyun ve yüzünüzü nemli bir bezle temizleyin.
Antioksidanlar ve E vitamini ile dolu bir göz kremi, göz altı bölgenizin görünümünü iyileştirmenize yardımcı olur. Koyu halkalar , şişkinlik , kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi sorunlar bir göz kremi ile giderilebilir. Az miktarda krem ​​veya jel kullanın ve göz altı bölgesine uygulayın. Gözlerinizin iç kısmıyla temastan kaçının.
Her iki rutinde de aynı nemlendiriciyi kullanabilir veya gece kremine gidebilirsiniz. Gece kremleri normalde doku olarak kalındır ve onarım çalışmaları için cildinizde uzun süre kalır. Gece kremi veya nemlendirici losyondan bezelye büyüklüğünde bir miktar alın ve cildinize nazikçe masaj yapın. En iyi sonuç için bir gecede bırakın.
Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için cildinizi peeling yapmak gereklidir . Temizledikten hemen sonra haftada bir kez yapın. Cildinizin daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca, cilt gözenekleriniz temizlenerek akne oluşma olasılığını azaltır. Serumlarınızı/nemlendiricilerinizi/göz kremlerinizi peeling sonrası uygulayabilirsiniz.
Yüz maskeleri ara sıra kullanım için yapılır. Cilt tipinize ve cilt endişelerinize göre yüz maskenizi seçin. Uygulamanın sıklığı daha çok ürünlere bağlıdır.
Birkaç yüz maskesi sadece haftada bir kullanım içindir, çoğu ise haftada üç defaya kadar kullanılabilir. Herhangi bir yüz maskesi kullanmadan önce yüzünüzü temizleyin. Peeling sonrası maske de uygulayabilirsiniz. Yüz maskesi uygulamanız bittikten sonra bir süre beklettikten sonra ürün etiketinde belirtildiği gibi çıkarın. Ardından cildinizi nemli tutmak için hafif bir nemlendirici uygulayın.
Hepimiz yüzümüze odaklanırken, aynı derecede önemli olan ve çok fazla dikkat gerektiren vücudumuzun geri kalanını unuturuz. Bu kolay adımlar, vücut cildinizin ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacaktır:
Temizlik, vücut bakımı için de ilk adım olmaya devam ediyor. Hafif, kimyasal içermeyen vücut duş jeli veya vücut yıkama jeli kullanın ve her gün tüm vücudunuza uygulayın. Çoğu vücut sabunu, hassas cilde sahip kişilerde cilt tahrişine neden olabilen sodyum lauril sülfat içerir . Duştan sonra yatıştırıcı bir etki sunan sülfatsız, paraben içermeyen bir ürün seçin.
Cilt tipinize uygun bir vücut peelingi alın ve haftada bir tüm vücudunuza peeling uygulayın. Böylece vücudunuzdaki ölü deri hücreleri atılır ve size daha pürüzsüz bir yüzey verir. Ovalama konusunda rahat değilseniz, AHA’lar ve BHA’lar (alfa ve beta hidroksi asitler) içeren ürünleri tercih edebilirsiniz . Bu asitler ayrıca cildinizi pul pul dökebilir ve dokusunu iyileştirebilir.
Tıpkı yüzünüz gibi, vücudunuzun geri kalanı da tedavi gerektirebilecek bazı cilt sorunları yaşayabilir. C vitamini vücut serumu, retinoid içeren vücut kremleri veya antioksidan serumlar vücut bakım rutininizin bir parçası olabilir. Temizlemeyi bitirdikten sonra bakım kreminizi uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Ürünü yıkamaktan kaçının.
Vücut bakım rutininizin üçüncü adımı nemlendiricidir. Vücudunuzun yüz ürünlerine kıyasla daha ağır bir nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Kuru cildiniz varsa , en iyi sonucu almak için vücut yağı kullanın. Akneye meyilli cilde sahip kişiler hafif bir vücut losyonu kullanmalıdır. Ayrıca, cildinizin içindeki nemi hapsetmek için hyaluronik asit ve seramid içeren bir ürün seçin .
Eğer güpegündüz dışarı çıkıyorsanız, günlük vücut bakım rutininizi sadece güneşe maruz kalan bölgelere güneş kremi sürerek sonlandırın. Yüzüyorsanız su geçirmez bir güneş kremi sürün.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler