Cilt bakımı nasıl yapılır, günlük cilt bakımı nasıl yapılır? 5 adımda mermer gibi pürüzsüz cilt… – Posta

Temmuz 23, 2022 0 Yazar: admin

Aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her kadının hayâli… Cildinizin hep pürüzsüz kalması için, cilt bakımı yaparken bazı adımları atlamamanız gerekir. 5 adımda mermer gibi pürüzsüz cilde sahip olmak için bu yazımıza mutlaka göz atın.
1.ADIM: TEMİZLEYİN
Cilt bakımının ilk ve en önemli aşaması cildi derinlemesine temizlemek. Bakım öncesi ve gece yatmadan önce cildinizi temizlemeli ve ona nefes alabilmesi için zaman tanımalısınız.
Cilt temizliğinin birkaç aşaması vardır. Önce cildinizde makyajı temizlemelisiniz. Bunun için bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. Ardından cilt tipinize uygun bir jel ya da köpük yardımıyla cildinizi derinlemesine temizleyerek yağ ve kirden arındırmalısınız.
Geniş ve tıkanmış gözenekler cildinizde akne, sivilce ve siyah nokta gibi sorunların oluşmasına sebep olur.
Tonik ya da toner diye adlandırılan ürünler gözeneklerinizi derinlemesine temizleyerek sıkılaştırır. Ancak tonik seçiminde cilt tipiniz büyük önem taşır. Çünkü tonikler genel de cildi kurutabilir.
Eğer hassas bir cilt tonunuz var ise cildinizi tahriş edebilir. Kuru bir cildiniz varsa kullanacağınız toniğin nemlendiricili olması, yağlı bir cildiniz varsa toniğinizin yağ ilavesiz olması gerekir.
Cildinizi yağ ve kirden arındırdıktan ve tonikle temizledikten sonra cildi besleyen ürünler kullanmanız gerekir. Bunun için hücre yenileyici özelliği olan ampul ve serumlar kullanabilir, nemlendirici maskeler ile beslemeyi tamamlayabiliriz. Kırışıklık karşıtı, DNA yenileyici, leke giderici ve birçok farklı özelliği olan serumlar kullanabilirsiniz.
Cildinizin ihtiyacını iyi belirleyerek, serumlar seçebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak E vitamini içeren ürünlerin de kullanımını artırabilirsiniz.
Cilt bakımının en önemli aşamalarından biri cildi nemlendirmek. Tüm aşamaları tek te uyguladıktan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekir.
Cildinizin gün içinde kaybettiği nemi geri kazanması için cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçerek uygulamalısınız. Düzenli olarak her bakım işleminin sonunda nemlendirici sürerek cilt bariyerinizi güçlendirebilirsiniz.
Gözünüzün etrafındaki bölgeyi yatıştırmak, sıkılaştırmak ve parlaklık sağlamak için bir göz çevresi kremi ve yüzünüzün geri kalanı için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
Cildinizi her mevsim güneşten korumanız gerekir. Eğer cilt bakımınızı gün içerisinde yaptıysanız ve sonrasında dışarı çıkacaksanız mutlaka güneş kremi sürmelisiniz.
Yaz, kış cilde uygulanması gereken güneş kremi ile yüzünüzü zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz. Dilerseniz yüz için üretilen güneş kremlerini kullanabilir, dilerseniz ten rengi ile uyumlu ve dengeleyici özelliği olan güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source