Cilt bakımının olmazsa olmazları… – Cilt Bakımı – Posta

Kasım 16, 2022 0 Yazar: admin

Cildi parlatan en büyük etmenlerden biri sudur. Çünkü vücudumuzun neredeyse %60’ı sudan oluşmaktadır. Suyun, gün içerisinde yeterli miktarda tüketilmesi cilt kırışıklığı, kuruluk ve mat cilt problemini ortadan kaldırır. Bu nedenle günde ortalama 1,5-2 litre su tüketimi parlak bir cilt için önemlidir.
Bunu atladığınız takdirde cildinize sürdüğünüz en iyi nemlendiriciler bile onu nemlendirmek için yetersiz kalacaktır. 
Cildin nemi sağlamak için tuttuğu su dermis tabakasının derinliklerinde bulunur. Epidermis tabakasının yani cildin en üstteki tabakasının nemlendirilmesi ise dinamik ve statik su ile olur. Cildin nem dengesini sağlayan doğal mekanizması bu iki su akışı arasındaki dengenin sağlanması demektir.
 
 
Yüzü sık yıkamak sivilcelerin azalması anlamına gelmez, aksine çok sık yıkamak cildin kurumasına neden olur. Deri bunu dengelemek için daha fazla yağ üreterek bazen sivilcelerin artmasına neden olabilir.
Bu nedenle cilt temizliğizi doğru uygulayın. 
Cildiniz düzenli olarak 2 defa aşırı ovalama yapmadan 1 dakika yıkamanız gerekir. Sülfat içermeyen yani köpürmeyen ürünler cildiniz için daha doğal olabilir. 
Ayrıca cilt temizliğini yaparken soğuk su kullanmanız kan akışını hızlandıracağı için daha faydalı olacaktır. Soğuk ciltteki ölü tabakayı ve biriken kirleri kolaylıkla uzaklaştırır. Ciltteki sebum oranını dengeler. Böylece yağlı ciltlerde oluşan sivilcelerin önüne geçebilirsiniz. Cildin kendini yenilemesini hızlandırır.
Cilt serumları ile cildinizdeki problemlere yönelik bakım sağlayabilirsiniz.
Yoğun nemlendirme, cilt sıkılaştırma, leke oluşumunu engelleme, gözenek sıkılaştırma, cilt gençleştirme, yaşlanma karşıtı koruma, leke tedavisi, akne oluşumunu engelleme ve siyah nokta tedavisi gibi birçok cilt sorununun giderilmesinde kullanılan farklı serumlar bulabilirsiniz. 
Yüz serumlarını günde 1-2 kez, sabahları ve akşamları olmak üzere temiz cildine uygulayabilirsin. Nemlendirici serumları her gün kullanabilir, retinol ve c vitamini gibi AHA – BHA içeren serumları ise belirli bir dönem kullandıktan sonra ara verebilirsiniz.
Serumlar, temizlik ve kullanıyorsanız tonik işleminden sonra ve nemlendiriciden önce sürülür. 
Cildinin ihtiyacı olan bakımı yoğun bir şekilde veren, cilde uygulayıp 10-15 dakika kadar bekletebileceğin cilt bakım ürünlerine yüz maskesi denir. Yüz maskeleri yoğun nem ihtiyacını karşılayabilir, cildini arındırarak kirleri ve yağı temizler, siyah noktalar ile savaşır ve ölü derileri giderebilir.
Kağıt maskelerin büyük çoğunluğu 15-20 dakika boyunca yüzde kalır. 30 dakikayı geçen uygulama süresi, maskelerin çoğu için tavsiye edilmez. Maske tamamen kurumadan cildinden çıkarman gerekir.
Haftada 2 defa cildiniz için yoğun bakım yapan bir maske uygulayabilirsiniz. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler