Cilt bakımıyla ilgili doğru bildiğiniz 5 yanlış – Posta

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: admin

Cilt bakımıyla ilgili genelde doğru bildiğimiz ancak uygulaması epey yanlış olan bazı maddeler var. İşte cilt bakımıyla ilgili herkesin yanlış bildiği o bilgiler…
1-GÜNEŞ KREMİNİ SADECE YAZIN KULLANIN
Cildin yaşlanmasını ve ince çizgilerin oluşmasını önlemek için güneş kremi kullanımı büyük önem taşıyor. Özellikle yazın güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi korumak için güneş kremi kullanmanız tavsiye ediliyor. Fakat güneş kreminizi sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kullanmanız gerekiyor. Güneş ışınları, bulutlu havada bile cildinize zarar verebilir. Erken yaşlanma belirtilerine engel olmak için, yılın her günü güneş kremini eksik etmemeniz gerekir.
Yağlı ciltler sivilce, akne ve siyah noktalara karşı çok meyilli olur. Bu sebeple yağlı ciltlerin nemlendirici krem kullanmasının gerek olmadığı fikri en çok yanlış bilinen konuların başında geliyor. Ciltteki yağ ve nem aynı şey değildir. Yağlı ciltlerde de su ve nem kaybı olur. Hatta ciltte nem dengesi sağlanmadığı zaman cilt daha çok yağ üretebiliyor. Bu nedenle yağlı cilt tipine sahip olanların da mutlaka su bazlı bir nemlendirici kullanması gerekiyor.
Gözaltı morluklarının bakımla geçebileceği düşüncesi cilt bakımında en bilindik yanlışlar arasında yer alıyor. Eğer gözaltı morluklarınız genetikse onlarla mücadele etmek çok zor olabilir. Beslenmenize, uyku düzeninize ya da bakımınıza dikkat etmenize rağmen gözaltı morluklarınız geçmeyebilir. Gözaltı morluklarını geçirmek için bakım yapmaya çok fazla vakit harcamaktansa nemlendirmeyi ve kapatıcıyla gizlemeyi deneyebilirsiniz.
Su içmenin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Ancak sadece su içmek cildin nem ihtiyacını tek başına karşılayamaz. Cildin nem dengesini sağlamak için su içmeyi aksatmamalıyız ancak bunun yanında cildinize nem sağlayacak ürünlerden de yararlanmanız gerekebilir. Hyaluronik asit içeren ürünler sayesinde cildinizin nemi hapsetmesini sağlayabilir, aşırı kuruma gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.
Saçların her gün yıkanmaması gerektiği de yanlış bilinen bakım uygulamaları arasında yer alır. Saçınızı her gün yıkayıp yıkamamak, tamamen size ve saç tipinize kalmış bir durumdur. Kuru saç ve yağlı saçların yıkanma sıklığı birbirinden farklı olur. Eğer saçlarınız çok kuru ise haftada 2 kez yıkamanız yeterli olur. Ancak yağlı bir saç tipiniz varsa saç derinizi temiz tutmanız için 2 günde 1 saçlarınızı yıkamanız gerekir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler