Cilt dokusunu nasıl iyileştirirsiniz? Pürüzsüz bir cilt için 10 ipucu – Posta

Ağustos 31, 2022 0 Yazar: admin

Ölü cilt hücrelerinin birikmesi, genişlemiş gözenekler ve yıllarca güneşe maruz kalmanın etkileri cildinizin dokusunu etkileyebilir. 
Egzama, iktiyoz, keratoz pilaris ve sedef hastalığı gibi genetik cilt rahatsızlıklarıyla mücadele eden kişilerin pürüzlü bir cilde sahip olmaları muhtemeldir. 
Düşük nemli kuru iklimler de daha pürüzlü, daha kuru bir cilt oluşturabilir. Pürüzlü, düzensiz bir cilt dokusu da menopozun yaygın bir belirtisidir .
Yaşlanma: Yaşlanma, cilt dokusu değişikliklerini etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Ergenlikten sonra, yağ bezleri genişler ve aktif hale gelir, bu da cildin daha yağlı olmasına neden olur. Bu, yaşlanma süreci başladığında yıpranır ve cilt kurur ve hacim kaybeder.
Genetik: Çeşitli farklı genler ve iç süreçler, bir bireyin cildinin nasıl yaşlanacağını belirler. Ailenizde erken yaşlanma öyküsü varsa, yaşamınız boyunca muhtemelen bazı cilt dokusu değişiklikleri yaşayacaksınız.
Fotoyaşlanma: Güneşte geçirilen uzun süreler kırışmanın yanı sıra pürüzlü ve pürüzlü cilt dokusuna da neden olabilir. Cildinizi foto yaşlanmaya karşı korumak için yapabileceğiniz en önemli şey, her gün sürekli olarak geniş spektrumlu bir fiziksel güneş kremi kullanmaktır.
Yaşam tarzı: Pürüzlü, hasarlı cilde yol açan bir yaşam tarzı seçeneği sigara içmektir. Sigara dumanında bulunan toksinler, cildin kolajen ve elastik liflerini bozarak yaşlanma sürecini hızlandırır.
İyi haber şu ki, düzensiz bir cilt dokusu ne kadar can sıkıcı olsa da, onu iyileştirmek o kadar da zor değil. 
Daha pürüzsüz bir cilt arıyorsanız, cilt dokunuzu iyileştirmenin 10 yolunu okuyun.
Cildinizi günde 2 defa yıkayın.
Düzenli temizlik, daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt için ilk adımdır. Yüzünüzü yıkamak gözenekleri tıkayan kir, yağ ve makyajı temizlemeye yardımcı olur. Ölü deri hücresi oluşumunu gevşetmeye yardımcı olarak hücre yenilenmesini teşvik eder.
Sabah bir kez ve yatmadan önce tekrar yıkayın. Nazik dairesel hareketlerle cildinize bir yüz temizleyici masaj yapın.
Soğuk ila ılık suyla iyice durulayın ve bir havluyla nazikçe kurulayın.
Cildinizi parlatacak smoothie tarifi için okumaya devam edin… 
Haftada 2 defa nazik bir kimyasal peeling uygulayın
Düzenli peeling, cilt dokunuzu iyileştirmek için atabileceğiniz başka bir adımdır.
Peeling peelingleri zaten rutininizin bir parçası olsa da, cilt asitleri bunun için olduğu yerdir. Salisilik, laktik ve glikolik gibi cilt bakım asitleri, ölü cilt hücrelerini yüzeye bağlayan yapıştırıcı benzeri maddeyi çözer.
Bu bileşenler cildin dış katmanlarını yenilemeye, dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca daha sonra uygulanan herhangi bir yumuşatma işleminin cilde daha etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlarlar.
Cildinizi nemlendirerek dengede tutmak, cilt yapınızı da dengede tutacaktır.
Cildiniz yeterince su almıyorsa donuk görünebilir – düzensiz cilt dokusunun yaygın bir belirtisi.
Temizliğinizi ve peelinginizi nemlendirici bir serumla takip edin .
Hyaluronik asit, gliserin ve seramidler gibi bileşenleri arayın.
Cildin yüzeyindeki nemi kapatmak için serumunuzu nemli cilde uygulayın.
Ayrıca her gün 2 litre suyu gün içine yarayarak tüketin. 
Cildinizi dışarıdan olduğu kadar içeriden de nemli tutmak önemlidir. Su içmek, aksi halde leke gibi görünebilecek toksinleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olur. Hidratlı kalmak, cilt hücrelerinizin dolgun ve içlerindeki metabolik süreçlerin düzgün çalışmasını sağlar.
Günde en az sekiz ila on bardak su içmek, pürüzsüz ve sağlıklı bir cildi korumanıza yardımcı olacaktır.
Cildinize her gün antioksidanları aşılamak, pürüzsüz, ışıltılı bir cilt elde etmenin başka bir yoludur. Antioksidanlar, ciltte doğal olarak bulunan ve onu serbest radikal hasarından koruyan moleküllerdir.
C ve E vitaminleri, niasinamid ve retinoidlerin tümü antioksidandır. Serbest radikal hasarını önleyerek cilt dokusunu iyileştirmenin yanı sıra, antioksidanlar gözeneklerinizin boyutunu küçültür.
C vitamini serumu , pigmentasyonu, yara dokusunu ve yaşlılık lekelerini azaltarak cilt dokusunu iyileştirir. Retinoidler , cildin daha derin katmanlarını kalınlaştırmak için kollajeni uyararak çalışır ve aynı zamanda dış deri katmanını inceltir.
Güneş kremi, cildinizin dokusu söz konusu olduğunda rutininizdeki en önemli cilt bakım ürünlerinden biridir.
Araştırmalar, düzenli güneş koruyucu kullanımının sadece cildinizi korumakla kalmayıp yaşlanma belirtilerini onarmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor . Günlük güneş kremi alışkanlığı, cildinizin dokusunu kontrol altında tutmak için mutlak bir zorunluluktur.
Temiz yemek, meyveler, sebzeler, yağsız proteinler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar gibi daha fazla tam gıda tüketmek anlamına gelir. 
Temiz yemek aynı zamanda yüksek oranda işlenmiş gıdaları, tatlıları ve diğer paketlenmiş gıdaları sınırlamak anlamına gelir. 
Bu gıdalar, bağırsağınızın mikrobiyomunda bir dengesizlik yaratarak cildinizde ortaya çıkabilecek iltihaplanmaya yol açar.
Cildinizin serbest radikal hasarına karşı savunmasını güçlendirmek için parlak renkli meyve ve sebzelerden zengin bir diyet yapın. Balık aynı zamanda cildiniz için de iyi bir besindir. Pürüzsüz, parlak bir cilt için gerekli olan bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. 
Bu parlak cilt smoothie’yi deneyin: 
Vücudunuz siz uyurken kendini onarır, bu nedenle yeterince kaliteli uyku almamak cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. İyi uyuyamıyorsan, yüzünün her yerine yazılacak. Cildiniz batacak, kuruyacak veya solgun olacak.
Öte yandan, iyi dinlendiğinizde cildiniz dolgun ve parlak görünecektir. Boşuna güzellik uykusu demiyorlar! Cildinizi beslemek için her gece en az yedi ila sekiz saat kaliteli uyku almaya çalışın. Rahatlamak için bu meditasyonu deneyin:
Egzersiz, damarlarınızdan pompalanacak daha fazla kan hacmini indükler. 
Bu, cilde daha fazla besin maddesi yol açar. Ayrıca iltihabı azaltmaya, hormonları düzenlemeye ve serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. Ve ter atmak, gözeneklerinizi enkazdan temizlemeye yardımcı olur!
YAPILIŞI
Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya koyun, en son keten tohumu. 
 
Pürüzsüz olana kadar karıştır.
 
Hemen servis yapın veya buzdolabında saklayın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler