Cilt hastalıkları uzmanı uyardı. Fındık tozu alerjisi için kritik uyarı – YeniÇağ

Ağustos 6, 2022 0 Yazar: admin

İHA’nın haberine göre; Fındık sezonun başlamasına günler kala uzmanından dikkat çeken uyarı geldi. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Haşal, alerjik reaksiyonlara karşı uyarılarda bulundu.

“UYUZ VAKALARINDA DA ARTIŞ OLABİLİYOR”
Haşal, fındık tozu alerjisinin sık görüldüğünü söyleyerek şunları belirtti:
“Fındık sezonu başlarken bize en çok fındık tozu alerjileri ile gelen oluyor. Kolları açık olan vatandaşlar, boyun bölgesi, yüz bölgesi, ayak ve el bileklerinde kırmızı kaşıntılı kabarıklarla gelebiliyorlar. Bu hastalarımızda fındık tozu alerjisi görebiliyoruz. Bunun dışında bazen bitkilere bağlı egzamalar görebiliyoruz. Mesela incir sütü ile temas edildiğinde kızarıklık yapar iz bırakır, bunun gibi bir durum söz konusu olabiliyor. İşçiler, kalabalık alanlarda da kaldığı için işçiler yakın temas dolayısıyla uyuz vakalarında da artış olabiliyor”

“FINDIK TOPLARKEN UZUN KOLLU TERCİH EDİLMELİ”
Dr. Haşal, fındık tozu alerjisinden korunmak için uzun kollu kıyafetler giyilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Bu işin içerisinde olanlar az çok biliyor ama yeni başlayanlar da uzun kollu kıyafetlerle çalışmalı. Burada fındık tozuna temas olduğu zaman biz onu kıramıyoruz. Tedavi ile biz onu düzeltebiliyoruz ama burada önemli olan koruyucu mekanizmaları etkin hale getirebilmek. Mümkün mertebe uzun kollu kıyafetler kullanarak hem güneşten hem de toz ile temastan korunmak önemli. Kalabalık ortamlarda kaşınma ve uyuz vakalarını dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer bu şikayetler varsa bir an önce tedavi olmalarında fayda var. Bir hekime başvurmalarını öneriyoruz”

 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

source