Cilt Kanseri Belirtileri ve Korunma Yöntemleri ile İlgili En Çok Merak Edilen Soru ve Cevaplar – Onedio

Temmuz 13, 2022 0 Yazar: admin

Diğer kanser türleri gibi cilt kanserine yakalanma oranı da gün geçtikçe artıyor. Erken teşhis ve tedavinin oldukça önemli olduğu bu hastalıkla başa çıkabilmek için güneşe çıkarken dikkat etmek ve doktor önerilerine uymak önemli.
Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için uzmana danışın.
Kaynak: 1, 2, 3
Cilt kanseri cilt hücrelerinin anormal büyümesi çoğunlukla güneşe maruz kalan cilt üzerinde gelişir. Ancak bu yaygın kanser türü, cildinizin normalde güneş ışığına maruz kalmayan alanlarında da ortaya çıkabilir.
Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom.
Deri kanseri, öncelikle kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller de dahil olmak üzere güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde ve kadınlarda bacaklarda gelişir.
Avuçlarınızda, tırnaklarınızın veya ayak tırnaklarınızın altında ve genital bölgenizde.
Melanomun daha esmer olan insanlarda, avuç içi ve ayak tabanı gibi normalde güneşe maruz kalmayan bölgelerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.
Bazal hücreli karsinom genellikle vücudunuzda, boynunuz veya yüzünüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar.
İnci gibi ya da sinirli bir yumru.
Düz, ten rengi veya kahverengi yara izi benzeri lezyon
İyileşen veya ağrılı kabuklanma
Çoğu zaman, skuamöz hücreli karsinom, yüzünüz, kulaklarınız ve elleriniz gibi vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür. Daha esmer tene sahip kişilerin, sıklıkla güneşe maruz kalmayan alanlarda skuamöz hücreli karsinom gelişme olasılığı daha yüksektir.
Sert, kırmızı nodül
Pullu, kabuklu bir yüzeye sahip düz bir lezyon
Melanom vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir. Melanom en çok erkeklerin yüzünde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda bu tür kanser en sık alt bacaklarda gelişir. Hem erkek hem de kadınlarda, güneşe maruz kalmayan ciltte melanom oluşabilir.
Melanom, tüm cilt tonundaki insanları etkileyebilir. Esmer cilde sahip kişilerde melanom avuç içi veya tabanlar üzerinde veya tırnak veya ayak tırnaklarının altında meydana gelme eğilimindedir.
Koyu benekler ile büyük kahverengimsi bir nokta
Renk, boyut değiştiren ya da kanayan bir ben
Düzensiz sınırlı ve kırmızı, pembe, beyaz, mavi veya mavi-siyah görünen kısımları olan küçük bir lezyon
Kaşıntılı veya yanan ağrılı bir lezyon
Avuçlarınızda, ayak tabanlarınızda, parmak uçlarınızda, ayak parmaklarınızda, ağız, burun, vajina veya anüsünüzü kaplayan mukoza zarlarında koyu renkli lezyonlar
Kaposi sarkomu
Merkel hücreli karsinom
Sebasöz bez karsinomu
Cilt kanseri, cilt hücrelerinin DNA’sında hatalar (mutasyonlar) meydana geldiğinde ortaya çıkar. Mutasyonlar hücrelerin kontrolden çıkmasına ve bir kanser hücresi kütlesi oluşturmasına neden olur.
a. Açık ten
b. Çok uzun süre güneşe maruz kalma
c. Çocukken bir veya daha fazla kabarık güneş yanığı olması
d. Güneşli veya yüksek rakımlı iklimler
e. Benler
f. Aktinik keratozlar olarak bilinen cilt lezyonlarına sahip olmak
g. Ailede cilt kanseri öyküsü
h. Kişisel bir cilt kanseri öyküsü
ı. Zayıflamış bağışıklık sistemi
j. Radyasyona maruz kalma
k. Arsenik gibi bazı maddelere maruz kalmak
Güneşe maruz kaldığınız saatlere dikkat edin: Güneş ışınları sabah 10 ile akşam 4 arasında en kuvvetli olanıdır. Kışın veya gökyüzünün bulutlu olduğu zamanlarda bile, günün diğer zamanları için açık hava etkinliklerini programlayın.
Yıl boyunca güneş koruyucu kullanın.
Koruyucu kıyafet giyin: Koruyucu kremler UV ışınlarına karşı tam koruma sağlamaz. cildinizi kollarınızı ve bacaklarınızı örten koyu renkli, sıkı dokunmuş giysiler ve yüzünüzü daha fazla koruma sağlayan geniş kenarlı bir şapka ile örtün.
Solaryuma girmeyin.
Güneşe duyarlı ilaçların farkında olun: Bazı yaygın reçeteli ilaçlar ve antibiyotikler dahil reçetesiz ilaçlar cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir.
Cildinizde sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla görüşün. Tüm cilt değişikliklerine cilt kanseri neden olmaz. Doktorunuz, bir neden belirlemek için ciltte oluşan değişiklikleri araştırır.
Bronzlaşmak İçin Saatlerce Güneş Altında Bekleyip Cilt Kanseri Olan Genç Kadın
Erken Teşhis Yine Hayat Kurtardı: Yüzünde Görülen Kanser Belirtisi Yarayı Sivilce Zanneden Kadın
Olimpik Yüzücüyü Cilt Kanserinin Kıyısından Köşesinden Döndüren Kartal Gözlü Hayranı

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler