Cilt Kanseri (Melanom Dışı) Belirtileri Nelerdir? – Kamu Personeli

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: admin

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom veya Merkel hücre kanseri olan kişiler aşağıdaki semptomları yaşayabilir. Bazen melanom dışı cilt kanseri / keratinosit karsinomu olan kişilerde bu değişikliklerden herhangi biri olmaz. Veya bir semptomun nedeni kanser olmayan farklı bir tıbbi durum olabilir.
Derideki değişiklikler, cilt kanseri için ana uyarı işaretidir. Her cilt kanseri türü farklı görünebilir, bu nedenle cildinizde bir değişiklik fark ettiğinizde doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Sık gelişen cilt özellikleri aşağıda listelenmiştir.
Bazal hücreli karsinom için aşağıdaki özelliklerden 2 veya daha fazlası mevcut olabilir:
Kanayan, sızan veya kabuklanıp birkaç hafta açık kalan açık bir yara,
Kabuklanabilen veya kaşınabilen ancak nadiren acı veren kırmızımsı, kabarık yama veya tahriş olmuş bir alan,

Parlak pembe, kırmızı, inci beyazı veya yarı saydam bir yumru,
Yükseltilmiş kenarlıklı ve kabuklu merkezi girintili pembe bir büyüme,

Yara benzeri, beyaz, sarı veya mumsu bir alan, genellikle yetersiz tanımlanmış bir kenarlıklar,

Siğil benzeri bir büyüme
Kolayca kanayabilen düzensiz sınırları olan kalıcı, pullu kırmızı yama
Haftalarca devam eden açık bir yara
Pürüzlü bir yüzeye ve merkezi bir çöküntüye sahip yüksek bir büyüme,
Ciltte ağrısız, sıkı, parlak topaklar
Bu topaklar kırmızı, pembe veya mavi olabilir
Bazı cilt kanseri türleri sinirler boyunca yayılır. Bu olursa, kaşıntı, ağrı, uyuşma, karıncalanma veya derinin altında karıncalar varmış gibi bir hisse neden olabilir. Diğer belirtiler arasında boyun, koltuk altı veya kasık gibi bölgelerde cilt altında bir yumru veya yumru yer alabilir.

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikle ilgili endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, semptomları ne kadar süredir ve ne sıklıkla yaşadığınızı soracaktır. Bu, cilt özelliğini ilk ne zaman fark ettiğinizi, ne kadar süredir orada olduğunu ve yaşıyor olabileceğiniz diğer semptomları içerebilir. Bu, tanı adı verilen sorunun nedenini bulmaya yardımcı olmak içindir.
Çoğu cilt kanseri vakası için, kanseri ameliyatla veya topikal bir tedavi kullanarak çıkarmak hastalığı iyileştirecektir. Daha karmaşık vakalarda, multidisipliner bir doktor ekibi, bu hastalığı en iyi tedavi etme veya kontrol etme şansına sahip bir plan geliştirmek için farklı tedavi türlerini tartışmak üzere bir hastayla bir araya gelecektir.
Özellikle ilerlemiş cilt kanserinde semptomların giderilmesi kanser bakımı ve tedavisinin önemli bir parçası olacaktır. Bu, palyatif bakım veya destekleyici bakım olarak adlandırılabilir. Başladıktan sonra tedavi boyunca devam eder. Yeni semptomlar veya semptomlardaki değişiklik dahil olmak üzere yaşadığınız semptomlar hakkında sağlık ekibinizle konuştuğunuzdan emin olun.
Erken teşhis ve tedavi ile hemen hemen tüm bazal hücreli karsinomlar (BCC’ler) komplikasyon olmaksızın başarıyla çıkarılabilir. Herhangi bir yeni, değişen veya alışılmadık cilt büyümesine dikkat edin, böylece BCC gibi cilt kanserlerini tedavi etmeleri ve iyileştirmeleri en kolay olduğunda fark edebilirsiniz.
Yüz, kulaklar, boyun, kafa derisi, göğüs, omuzlar ve sırt gibi cildinizin güneşe en çok maruz kaldığı BCC’leri kontrol edin, ancak bunların vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebileceğini unutmayın. Sıklıkla, bu uyarı işaretlerinden ikisi veya daha fazlası bir BCC tümöründe görülebilir.
İyileşmeyen ve kanama, sızma veya kabuklanma yapabilen açık bir yara . Yara haftalarca devam edebilir veya iyileşiyor gibi görünebilir ve sonra geri gelebilir.
Yüzde , göğüste, omuzda, kolda veya bacakta kabuklanabilecek, kaşınabilecek, incinebilecek veya rahatsızlığa neden olmayabilecek kırmızımsı bir yama veya tahriş olmuş alan .
İnci veya berrak, pembe, kırmızı veya beyaz parlak bir yumru veya nodül . Yumru, özellikle koyu tenli insanlarda ten rengi, siyah veya kahverengi olabilir ve normal bir ben ile karıştırılabilir.
Hafifçe yükseltilmiş, kıvrılmış bir kenara sahip küçük pembe bir büyüme ve zamanla küçük yüzeysel kan damarları geliştirebilen merkezde kabuklu bir girinti.
Düz beyaz, sarı veya mumsu renkte olan yara benzeri bir alan . Cilt, genellikle yetersiz tanımlanmış sınırlarla birlikte parlak ve gergin görünür. Bu uyarı işareti, istilacı bir BCC’yi gösterebilir.
BCC’lerin yukarıdaki açıklamalardan farklı görünebileceğini de unutmayın. Bazı insanlarda BCC’ler, sedef hastalığı veya egzama gibi kanserli olmayan cilt rahatsızlıklarına benzeyebilir. Diğer zamanlarda, tıraştan kaynaklanan bir kesik iyileşmediğinde durum teşhis edilir. Koyu tenli hastalarda, BCC’lerin yaklaşık yarısı pigmentlidir (renk olarak kahverengi anlamına gelir).
Şüphe duyduğunuzda, kontrol edin. Cildinizde yeni, değişen veya alışılmadık bir şey görürseniz içgüdülerinizi takip edin ve dermatoloğunuzu ziyaret edin .
Zaten bir BCC geçirdiyseniz, özellikle güneşin zarar verdiği aynı bölgede veya yakınlarda başka bir BCC geliştirme şansınız artar.
Bir BCC, ilk seferinde dikkatlice çıkarıldığında bile tekrarlayabilir, çünkü bazı kanser hücreleri ameliyattan sonra tespit edilemez kalabilir ve diğerleri görünenin ötesine uzanan kökler oluşturabilir. Burun, kulaklar ve dudaklardaki BCC’lerin, genellikle ameliyattan sonraki ilk iki yıl içinde tekrarlama olasılığı daha yüksektir.
İşte bir nüksü tespit etmek ve kendinizi kansere yol açabilecek daha fazla cilt hasarına karşı korumak için yapabilecekleriniz:
Daha önce tedavi edilen bölgelere özellikle dikkat edin, değişiklikleri not edin ve dermatoloğunuza danışın. BCC geri gelirse, doktorunuz, nüksü önlemenin ve tedavi etmenin oldukça etkili bir yolu olan Mohs ameliyatı gibi farklı bir tedavi türü önerebilir .
Büyüyen, kanayan veya iyileşmeyen yeni veya değişen lezyonlar arayın. Cildinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin .
Profesyonel bir cilt muayenesi için her yıl dermatoloğunuza görünün . Kendi kendine muayeneler, anormal cilt büyümelerini tanımlama ve tedavi etme konusunda yetenekli bir uzmanın yerini almaz.
Takip: Halihazırda BCC veya skuamöz hücreli karsinom (SCC) veya aktinik keratoz gibi bir öncül kanseriniz varsa , doktorunuza önerilen aralıklarla göründüğünüzden emin olun.
Korunmasız UV maruziyetinden kaçının, özellikle güneşin en güçlü olduğu zamanlarda gölge arayın ve geniş spektrumlu bir güneş kremi , geniş kenarlı bir şapka ve UV engelleyici güneş gözlüğü kullanın. Kendinizi her gün korumak, cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltmanın en etkili tek yoludur. Daha fazla cilt kanseri önleme yönergesi edinin .

source

Linkler