Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi

Cilt Lekeleri İçin Boza Maskesi

Aralık 5, 2020 0 Yazar: admin

Boza ile yapılan peeling ve maske tarifleri vereceğiz. Cilt lekeleri gerçekten can sıkıcı bir durumdur zamanla resmen düşmanlarımız haline gelirler. Leke oluşumu  bir çok sebepten dolayı ciltte renk farklılıkları ve pigment bozuklukları olarak ortaya çıkıyor. Çoğu cilt bakımı yöntemleriyle bu lekeleri önlemek çoğu kez mümkün olmayabiliyor bunun için boza maskesi ve peelingi uygulamak diğer yöntemlere göre 1 adım daha etkili.

Aşağıda tarifini verdiğimiz Peeling tarifi ve Boza maskesi özellikle cilt lekeleri için diğer tüm doğal maskelere göre daha etkili. Yalnız bu maske ve peeling tarifini uygulayacak kişiler hassas cilt yapısına sahipseler maskelerin bekleme süresini yarı yarıya kısaltmalıdır.

Boza Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı yulaf unu veya 1 tatlı kaşığı arpa unu
  • 1 tatlı kaşığı boza

Boza ile yulaf ununu küçük bir kase de tahta kaşıkla yoğun bir şekilde macun haline gelene kadar sürekli karıştırın. Daha sonra temizlenmiş cildinize hazırladığınız boza maskesini sürün. Yüzünüzde maskeyi sürerken piyano çalar gibi tüm yüzünüze masaj yaparak yedirin. 10 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan 10 dakika sonra cildinize nemlendiricinizi sürün. 4-5  günde 1 defa bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Boza Maskesinin Faydaları ;

  • Ciltte oluşan renk bozukluklarını deri altına teneffüs ederek dengeler
  • Cilt lekelerini kısa süre içerisinde yok eder.
  • Ayrıca Cilde cildin kaybettiği parlaklığı geri kazanmasını sağlar.
  • Deri altındaki pigmentleri uyardığı için derinin daha gergin ve diri görünmesini sağlar.

Boza İle Yapılan Peeling Tarifi

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı boza
  • 1 çay kaşığı da toz şeker ( esmer şekerde olabilir )

Boza, tarçın ve toz şekeri cam bir kasede karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. Bu karışımın yüzünüzde en az 3 dakika en fazla 15 dakika kalacak şekilde bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın ve ardından nemlendiricinizi yüzünüze sürün.

10 günde 1 kez bu peelingi cildinize yapabilirsiniz.  Boza Peelinginin faydaları ; Ölü deri arındırma işlemi olan peeling işlemi, boza ile yapıldığında öldü deri daha hızlı kendini toparlar ve cilt lekesi olan tenlerde lekenin kaybolması hızlanır.

Önemli Hatırlatma : Hassas cilde sahip kişiler tüm peeling tariflerinde olduğu gibi bu peeling tarifinde de verilen süreyi yarısı oranında kısaltmalı ve maskeyi mümkün olduğunca ince tabaka olarak uygulamalı.

Linkler