Cilt lekeleri nedenleri ve tedavi yöntemleri – PembeNar

Temmuz 27, 2022 0 Yazar: admin

Cilt lekelerinin nedenleri:
Güneş
Cilt lekeleri en yaygın olarak güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Bu nedenle yüzümüz başta olmak üzere omuzlar ve eller gibi çeşitli bölgelerde de güneş kaynaklı oluşan cilt lekeleri görülebilmektedir.
Hormonlar ve yaş
Hormonlar -hem östrojen hem de progesteron- melanin seviyesini artırabilir. Hamile kadınlar bu nedenle doğumdan sonra cilt lekeleriyle karşılaşabilirler. Orta yaş ile beraber ciltte melanin üretimi tetiklenir ve leke görülme sıklığı artar. Erken yaşlarda cildinizi güneşin zararlı ışınlarına maruz bırakmış ve koruma kullanmadıysanız; yaşlılık döneminde yaşayacağınız lekelenme problemi daha şiddetli olacaktır.

Egzama, sedef hastalığı, cilt yaralanmaları ve akne problemi, bazı ilaçların yat etkileri ve diyabet hastalığı cilt lekelerine neden olan diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Cilt lekeleri tedavi yöntemleri
‘’Leke tedavisi yapılırken cildin kodunu değiştirmeye çalışmak önemlidir’’
Cilt tedavileri mevsime göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak toplumda ‘Leke tedavisi yazın yapılmaz’ diye yanlış bir algı var. Doğru tedavi yöntemleri, mevsimden bağımsız şekilde her zaman uygulanabilmektedir. Yazın artan cilt lekelerinizin önüne de doğru uygulanmış tedavi yöntemleriyle geçmek mümkün. Bir başka doğru bilinen yanlış ise gebelerle ilgili. Gebelik ve emzirme döneminde de birçok farklı tedavi yöntemini uygulayabiliriz.

Cilt lekeleri için tedavi yöntemleri, Vücudumuzun bir hafızası vardır. Dolayısıyla cildimizde tekrar etmiş reaksiyonlar ya da yüzeysel uygulanmış tedaviler sonucu başarı alınamamış sonuçlar görebiliriz. Bu nedenle cilt lekelerini tedavi ederken, lekenin bulunduğu bölgenin yeniden kodlanması gerekmektedir. Cilde özel hazırlanmış ya da problemin çözümüne yönelik halihazırda var olan bileşen kokteylleri cilde uygulanır. Bu kokteyller cilde; parlaklık, nem, lekelerde sönme ve canlılık gibi birçok fayda sağlar.’
 Mezoterapi, kök hücre, GRP
Lazer uygulamaları lekelenme problemi artırabileceğinden yazın tercih edilmemelidir. Ancak vakti kısa olan ve hemen sonuç görmek isteyen hastalarımız lazer yöntemlerinden faydalanmak istemekte. Yaz tatiline gitmeme ve öğlen güneşinde vakit geçirmeme şartıyla bu hastalarımıza da lazer tedavileri uygulayabiliyoruz. Ameliyat ve yaralanma sonucu kalan ‘scar’ izleri için de birçok farklı tedavi türünden yararlanılabilir. Scar/iz ya da leke tedavilerinde ek tedavi olarak lazer tercih edilebilir. Ancak benim hastalarıma uyguladığım öncelikli tedaviler; hem ağızdan tüketilen hem de cilde enjekte edilen protokollerdir. Böylece ciltte yenilenme kökten dışa doğru sağlanır.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://milliyet.com.tr ; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source