Cilt lekelerini önlüyor, kuruluğa iyi geliyor! Düzenli tüketilince pırıl pırıl bir cildiniz oluyor – Tgrthaber

Ağustos 4, 2022 0 Yazar: admin

Omega-3 son dönemlerde en yaygın kullanılan yağ asitlerinin başında geliyor. Bu yağ asidini vücut üretmiyor. Dolayısyla gıdalardan almak gerekiyor. Peki hangi gıdalarda Omega-3 bulunuyor? Nasıl tüketilmeli. Faydaları neler? Çok sayıda vitamin ve mineral barındıran Omega-3 cilt güzelliğine faydaları nedeniyle kadınlar tarafından merak ediliyor. İşte cildi gençleştiren, lekeleri gideren, kuruluğu önleyen Omega-3 ve faydaları…
İnsan vücudunun kendiliğinden üretmediği yağlardan biri olan Omega-3 yağ asitleri, mutlaka dışarıdan takviye olarak alınması gereken yağlardan biridir. Sağlamış olduğu çok sayıda faydanın yanı sıra özellikle cilt üzerindeki etkileri, son dönemin en rağbet gören konuları arasına girdi. Yeterli miktarda ve düzenli olarak Omega-3 kullanılması durumunda cilt üzerinde oluşabilecek faydaları sizler için derledik. İşte Omega-3 ve inanılmaz faydaları:

Çok sayıda mineral ve vitamin barındırmakta olan Omega-3, cilt üzerinde sayısız fayda sağlıyor. Cildi güzelleştirdiği ise bilimsel bulgular arasında yer alıyor. Bu nedenle cildi güzelleştirdiği bilinen bir gerçek… Ayrıca Omega-3, içerisinde EPA ve DHA bulundurması nedeniyle cildin tüm gereksinimini sağlamaktadır. Barındırdığı C, E ve A vitaminleri sayesinde cilt kuruluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilmesi ya da uygulanması durumunda ciltte fark edilir bir şekilde değişme ve güzelleşme olacaktır.
Vücudun kendiliğinde üretemediği bir yağ olduğu için genellikle dışarıdan takviye olarak alınan Omega-3’ün fazla kullanımında herhangi bir zararın meydana gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Özellikle cilt üzerinde sayısız faydası bulunan Omega-3 yağ asitlerinin cilt üzerinde herhangi olumsuz bir durum meydana getirildiği bugüne kadar bulunan bulgular arasında yer almıyor. Fakat ağız yolu ile aşırı miktarda Omega-3 alımı olursa midede yanma ve bulantı, kaşıntı, ishal, burunda şişlik ve kanama gibi sorunların ortaya çıkabileceği, uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu nedenle özellikle aç karnına Omega-3 tüketimi tavsiye edilmiyor. Bunun yanı sıra Omega-3 yağ asitlerinin yoğun bir şekilde alınması ve insan vücudunda oran olarak artması, E vitaminin azalmasına neden oluyor. Omega-3’ün fazla tüketilmesi durumunda, kanın pıhtılaşma özelliğinde azalma ve kanda sulanma meydana gelecektir. Bu da kanama odaklarının oluşmasına ve yaralanma sonucunda kanamanın uzun süre durmamasına yol açacaktır. Bu sebeple doktor gözetiminde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Dışarıdan takviye olarak alınması gereken Omega-3 yağ asitlerinin vücutta eksik olması durumunda ciddi problemler meydana gelebiliyor. Bunların başında ise ciltte meydana gelen kuruluk ve döküntüler geliyor. Saç dökülmesi, tırnak kırılmaları, uykusuzluk gibi sorunların yanı sıra Omega-3 eksikliğinde meydana gelebilecek belirtiler aşağıdaki gibidir:
 

İnsan vücudunun kendiliğinden üretemediği Omega-3, genellikle dışarıdan takviye olarak alınmaktadır. Bu nedenle omega-3 yağ asitlerini içeren besinler ve takviyeler, bu anlamda önem taşıyor. Özellikle deniz ürünlerinde ve çeşitli sebzelerde bol miktarda olduğu bilinen Omega-3, somon ve sardalya gibi yağlı tuzlu su balıklarında, fındık, kırmızı et, chia tohumu, soya ve yumurta gibi gıdalarda da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gıda yanında tüketilmek üzere Omega-3 içeren takviye ürünler de vücuttaki eksikliklerin giderilmesinde etkili olacaktır. Bu ürünlerin en popüleri ve en sık kullanılanı ise balık yağıdır.

source