Cilt mantarı çeşitleri: Cilt mantarı neden olur, hangi durumlarda ortaya çıkar ve tedavisi nasıl yapılır? – Sabah

Eylül 6, 2022 0 Yazar: admin

Nedenine bakıldığı zaman birçok şekilde oluşum gösterebilir. Bazı vakalarda ortaya çıktığı fark edilemeyecek boyutlarda olur. Bazı vakalarda ise, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, oluştuğu alanda sertleşme gibi semptomlar ile fark edilebilir.
Cilt matarının kaç çeşidi vardır?
Keriyon Cilt Mantarı: Keriyon mantar iyileşme aşamasında su toplayarak kendini belli eder. Dha çok hayvancılık ile uğraşan kişilerde keriyon cilt mantarına daha fazla rastlanır.
Anüler Cilt Mantarı: Mantar türleri arasında en sık karşılaşılan mantar türü anüler cilt mantarıdır. Aynı bir halkayı anımsatır ve ortadan başlayarak başka alanlara doğru yayılır. Bu mantar türü oldukça kabarık ve kırmızı şekilde ortaya çıkar.
Tinea Versicolor Cilt Mantarı: Daha çok ter problemi olan, aşırı terleyen kişilerde Tinea versicolor adlı mantar görülür. Bu mantarın yol açtığı şikayetler, kol, bacak ya da bel bölgesinde kırmızı kabarcıkların oluşmasıdır.
Cilt mantarı hangi durumlarda ortaya çıkar?
– Ergenlik döneminde
– El ve ayağı sürekli ıslak kalan kişilerde ortaya çıkar. Eller ve ayaklar yıkandıktan sona mutlaka kurulanmalıdır.
– Aşırı ter sorunu yaşayanlarda cilt mantarı olma riski çok yüksektir.
– Sıkı ayakkabı giyenlerde ayak mantarı olma riski çok yüksektir. Ayakkabı tercih ederken biraz bol olması ayak sağlığı için önemlidir. Ayak mantarı oluşmaması için sıkı ayakkabı tercih edilmemelidir.
– Bağışıklık sistemi güçsüz olanlarda cilt mantarı olma riski çok yüksektir. Bağışıklık sistemi vücudun dışarıdan gelen enfeksiyonlarla savaşma sistemidir. Bu sistem zayıfladığında mantar virüsü vücuda girer ve cilt mantarı oluşur.
Nasıl tedavi edilir?

source