Cilt Mantarı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Cilt Mantarı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ağustos 25, 2020 0 Yazar: admin

Konu Başlıkları

Cilt Mantarı Tedavisi

Cilt mantarı tedavi sürecinde krem yada spreyler kullanılmaktadır. Farklı bir çok çeşidi bulunan cilt mantarının tedavisi yapıldığında kısa zaman içinde iyileşmektedir.

Cilt Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt mantarı tedavisine geçmeden önce mantar oluşumuna neden olan faktörün belirlenmesi ve bunun ortadan kaldırılması gerekir. Mantara neden olan sebepler ortadan kalktıktan sonra mantar tedavisi için gerekeni yapabilirsiniz.

  • Mantar oluşan bölge nemden uzak tutulmalı ve bunun için pudra kullanılmalı.
  • Havlu, tırnak makası, ayakkabı ve iç giyim gibi kişisel eşyalar temiz tutulmalı ve başkalarıyla paylaşılmamalı.
  • Tırnak mantarı görülen kişilerin kişisel temizliğinin yanı sıra aile ve arkadaşlarının da kişisel temizliği önem taşımaktadır.

Mantarı Geçiren İlaçlar

Mantar tedavisi için kullanılacak ilaçlar doktor tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple mantar şikayeti olan kişiler zaman kaybetmeden doktora görünmelidir. Doktor tarafından önerilen sprey, şampuan, krem veya tabletler düzenli olarak kullanılmalı, doktorun kişisel temizlik üzerine önerileri eksiksiz yerine getirilmelidir.

Krem ve Sprey Tedavisi: Cilt mantarında krem ve sprey için ideal iyileşme süresi 20 gündür. 20 Gün boyunca ilaçlarınızı düzenli olarak kullandığınızda mantarınız iyileşecektir. Kaşıntılı hastalar, kaşıntıları geçse bile 20 gün boyunca ilaçları kullanmaya devam etmelidir. Süreyi doldurmadan bırakılan ilaçlar nedeniyle mantar kısa zaman içinde tekrar çıkacaktır.

Tablet Tedavisi: Tedavisi zor olan mantar türlerinde tablet ilaçlar kullanılmaktadır. Doktor tarafından uygun görülmesi halinde kullanılan tablet ilaçlar ortalama 15 gün içinde etkisini göstermiş olacaktır.

cilt mantarı

Tekrarlayan Mantar Rahatsızlığı

Bazı kişilerde tedaviye rağmen mantar rahatsızlığı tekrarlayabilmektedir. Bu tarz durumlarda tablet ve krem aynı anda kullanılabilir. Ek olarak şampuan desteğiyle de mantarlar kontrol altında tutulur.

Önemli : İlaç ile mantar tedavisi Kesinlikle doktor veya eczacı tavsiyeleri ile kullanılmalıdır. Mantar hastaları özellikle tablet ve diğer mantar ilaçlarını kendi kafalarına göre kullanmamalı bu durum mantarı tetikleyebileceği gibi ciltte alerjik reaksiyonlara ve daha kötü sorunlara yol açabilir.

Ayrıca kronik bir rahatsızlığı bulunan özellikle karaciğer rahatsızlığı sorunu olan  hastalar bu durumu doktora bildirmelidir.


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler