Cilt temizliğinin incelikleri ve en ideal temizleme yöntemi – Posta

Kasım 17, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Dış etkenlere karşı vücudumuzun ilk savunma kalkanıdır. Cildiniz her gün, hava kirliliği, toksinler, kozmetik kimyasallar, çeşitli dumanlar ya da UV ışınlarıyla mücadele eder.
Makyaj yapmıyor olsanız dahi cildiniz gün boyu kirlenir. Ciltte üretilen sebuma yapışan kirler gözenekleri tıkar ve cildinizin nefes almasını engeller.
Ellerinizi cildinize götürdüğünüzde, ellerinizdeki mikropları da cildinize taşırsınız, telefonla konuştuğunuzda telefonun üzerindeki çeşitli bakteriler cildinize yapışır. Yağ bezeleri, sivilceler, kızarıklık gibi sorunların oluşmasına neden olur. Hatta gece boyu uyuduğunuz yastıkların temizliği bile cilt yapınız üzerinde etkilidir. Tüm bu dış etkenler cildinizin pürüzsüz ve doğal yapısını kendi kendine korumasını engeller.
Temel cilt bakım rutini, hem erkeklerin hem de kadınlar için olmazsa olmaz 3 adımdan oluşur. Günümüz yaşam koşulları için çok önemli olan temel rutin, cilt temizliği, cilt nemlendirme ve güneşten korunmayı içerir.
Cilt temizliği, temel cilt bakım rutininin ilk adımıdır.
CİLT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?
Cilt temizliği sabah ve akşam günde 2 defa yapılmalıdır. Cildinizi, suyla yıkandıktan sonra yüz temizleme ürünüyle 1 dakika boyunca hafif masaj yaparak temizleyin ve iyice durulayın.
Günlük olarak güneş koruyucu kullanıyorsanız ya da makyaj yapıyorsanız cilt temizliği daha önemli hale gelir.
Cildiniz için daha hassas ve arındırıcı bir temizlik istiyorsanız öncelikle doğru ürün seçimiyle başlamalısınız.
Cilt tipinize uygun bir temizleyici ürünler edinin. Ürününüzün göz çevresinde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Sülfat içermeyen ürünler tercih etmek daha iyi olabilir. Bu işlem için içinde pütürcükler olan ürünler tercih etmeyin.
Makyaj yapıyorsanız, cilt temizliğine başlamadan önce makyajınızı çıkarmanız gerekir.Bunun için makyaj temizleme mendili, makyaj temizleme sularını, sütlerini ya da losyonlarını kullanabilirsiniz
Mineral bazlı ve yağlı ürünler kullanıyorsanız yağları daha iyi temizleyen ve “yağ bazlı temizleyici” olarak geçen cilt temizleme ürünlerini, çift aşamalı temizliğin ilk adımı olarak kullanabilirsiniz. Ardından cildin arınması için hafif yüz yıkama gerekir. Bunun için normal temizlik aşamalarıyla ilerleyin.
Ilık su kullanın, sıcak su cildinizi kurutur ve tahriş eder. Soğuk su kan dolaşımını arttırsa da cildinizde kızarıklıklara neden olabilir. Bunun için yüzünüzü yıkarken en ideali ılık su kullanmaktır.  
CİLT TEMİZLİĞİNİN İNCELİKLERİ
Cilt temizliği yaparken sıklıkla yapılan hatalar vardır. Bunlara dikkat ederek cilt temizliğinizi mükemmelleştirebilirsiniz.
Tüm emeğiniz boşa gidebilir!
Cildinizi temizlediğiniz havlu çok önemlidir. Havlunuzun her daim temiz ve kuru olmasını sağlayın. Üzerinde bakteri birikmiş bir havlu tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olacaktır. Sık sık değiştirin. Yumuşak ve kuru olmasına özen gösterin. Tampan hareketlerle kurulayın, cildinizi havluyla ovuşturmayın.
Kendinize özel havlu edinmek sivilce gibi sorunların yayılmasını engeller. Kâğıt havlu kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler