Cilt tipine göre doğru bronzlaşma nasıl olur?

Cilt tipine göre doğru bronzlaşma nasıl olur?

Ağustos 7, 2020 0 Yazar: admin

Sağlıklı Bronzlaşmanın Altın Kuralları

Yaz mevsiminin gelişiyle beraber ışıldayan bronz bir ten herkesin hayalidir. Basit yöntemlerle bronzlaşmak mümkündür. Peki bronzlaşırken cilt sağlığımızı nasıl koruruz? Başkalarının güneş kremlerini kullanmak cildimiz için uygun mudur?

Bronzlaşmak için dikkat edilmesi gereken şeylerden biri cildimizin tonuna uygun kremlerle bronzlaşmaktır. Buna dikkat etmemiz cildimizin sağlığını korumak ve zararlı güneş ışınlarından korunmamız için önemlidir.

Cilt Tiplerine Göre Bronzlaşma Önerileri

Kızıllar ve Sarışınlar

Sahip olduğunuz beyaz teninizden kaynaklı, güneş koruma kremleri olmadan güneş altına çıkmanız pek mümkün gözükmüyor. Bu ciltler güneş altında güneş kremleri olmadan kaldıklarında toksik bir melanin salgılayarak hücrelerini zehirler ve ciddi cilt hastalıklarına yol açabilirler.

Sizin güneşlenmeniz için en uygun zaman sabahları erken saatler ve akşam güneş batarkendir.  Güneşe çıkmadan önce bütün vücudunuzu kremlemeyi unutmayınız. Pamuksu giysiler kullanarak örtününüz. Güneş gözlüğünü ve geniş kenarlı şapka takmayı asla ihmal etmeyiniz.

Cilt tipine göre doğru bronzlaşma nasıl olur?

Kumrallar

Ten renginiz sarışınlar kadar açık olmasa da güneş ışınlarından zarar görmeye çok meyillidir. Denize girdiğiniz ilk günlerde cildinizde oluşacak yanıklardan korunmak ve UV ışınlarının ciltte istenmeyen sonuçlarıyla karşılaşmamak için tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Bronzlaşmanızda havuç, kavun, kayısı gibi karoten içeren besinleri tatil öncesinde bol bol tüketmelisiniz. Güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde, güneşin tehlikeli ışınlarından korunmak için gölgede kalmaya dikkat ediniz. Yüz bölgesi için koruma faktörü yüksek ürünleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde güneş ışınlarının cildinizi erken kırıştırmasını engellemiş olursunuz. İlk 8 gün yüksek koruma faktörlü ürünler kullanmalısınız.

Cilt tipine göre doğru bronzlaşma nasıl olur?

Koyu Kumrallar

Teniniz kolay bir şekilde karamel bir bronzluğa dönüşme eğilimindedir. Buna rağmen güneşe çıktığınız ilk günlerde iyi korunmaya dikkat etmelisiniz. Cildinizde güneşe çıktığınız ilk günlerde 15 koruma faktörlü bir krem kullanmanız uygun olacaktır. Öğlen vaktine çok kalmamaya özen gösteriniz. Güneşin kızgın olduğu saatlerde gölgede durunuz. Suyun içindeyken de kreminizi ihmal etmeyiniz. Gözlük ve şapka kullanmayı asla ihmal etmeyiniz. Öğlen saatlerini güzel bir uykuyla değerlendirebilirsiniz. İlerleyen günlerde 8 faktörlü koruma kremleri kullanabilirsiniz.

Esmerler

Güneşin tadını çıkarmak için mükemmel bir cilt rengine sahipsiniz. Hızlı bir bronzluğa kavuşabilir ve bu bronzluğu uzun süre koruyabilirsiniz. Buna rağmen güneş koruyucu kremler olmadan güneşe çıkmaktan kaçınmalısınız. UV ışınları cildiniz için oldukça tehlikelidir. Cilt hastalıkları, ince kırışıklıklar, güneş çarpması gibi tehlikelerden korunmak için güneşin tam tepede olduğu saatlerde gölgede bulunmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Cildinizin koyuluğuna göre 8-15 arası faktörlü bir ürünle başlayabilirsiniz. İlk günler için 8 koruma faktörlü bir ürün uygun olabilir. Cilt tonunuz koyulaşmaya başladıktan sonra koruma faktörünü düşürebilirsiniz. Bu sayede daha güzel bir bronzluk elde edebilirsiniz. Yüzünüzü yüksek faktörlü bir kremle korumanız daha iyi olacaktır. Elde ettiğiniz ışıltılı bronzluğu korumak için güneş sonrası nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.

Linkler