Ciltteki kahverengi lekeler nasıl geçer? – Posta

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: admin

Güneş maruziyeti, yaşlanma, ilaç kullanımı veya yanlış lazer uygulaması gibi bazı etkenler, ciltte kahverengi leke oluşumuna neden olabilir. Lekeler söz konusu olduğunda, tedavisi zor gibi görünse doğru yöntem ve uygulama ile lekeleri gidermek mümkün. Uzman Estetisyen Neslim Güngen, ciltteki kahverengi lekelerin nasıl yok edilebileceği hakkında bilgi verdi…

Önlemek, her zaman tedaviden daha kolaydır. Bu nedenle, leke problemi yaşama riskinizi en aza indirmek için mevsim ne olursa geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanarak cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak en önemlisidir. Dermatologlar ve güzellik uzmanlarının en sık karşılaştığı problemlerin başında gelen cilt lekeleri, bugüne kadar her zaman en çok ilgi gören konulardan biri olmuştur.

Güneş lekeleri dahil hiperpigmentasyon, kadınlar arasında muhtemelen en yaygın cilt endişelerinden biridir. Açık tenli kadınlarda daha belirgin olma eğiliminde olan bu lekeler, küçüklükten beri güneşe korunmasız maruz kalmamızın bir sonucudur. Bu cilt lekeleri, ayrıca aknelerden geriye kalan lekelere de olabilir.

Ten renginiz ne olursa olsun, cilt “melanin” adı verilen bir pigment içerir. Bu pigment, cilt hücreleri tarafından üretilir ve cilt için bir koruyucu görevi görür. Ancak, hiperpigmentisyon meydana geldiğinde, cilt daha fazla melanin üretmeye başlar. Bu, ciltte koyu renkli lekeler oluşması ile sonuçlanır. Peki, kahverengi cilt lekeleri neden oluşur?

Güneş maruziyeti, ciltteki kahverengi lekelerin temel nedenidir. Güneşten gelen zararlı ışınlar, melanin pigmentini üreten hücreleri uyarır ve bu hücreler reaksiyona girer. Melanin, UV ışınlarından gelen bu enerjiyi emer ve yeniden dağıtır. Ancak güneş, çok fazla melanin üretimini tetikleyerek koyu cilt lekelerine neden olabilir.
Güneşten gelen zararlı ışınlar, ayrıca yaşlılık lekeleri ve karaciğer lekelerinin de nedenidir. Bu tip cilt lekelenmeleri, küçük yaşlardan beri güneşe maruz kalmaktan kaynaklanır. Yaşla birlikte, güneşte geçirilen yıllar artmaya başlar.
Leke probleminin 50 yaş üzeri kişilerde daha yaygın olmasının bir nedeni de yaşlandıkça güneşe maruz kalınan sürenin artmasıdır.
Hormon seviyeleri dalgalanmaya başladığında, bunun en yaygın yan etkilerinden biri ciltteki pigmentasyon değişikliğidir. Hormon tedavisi, gebelik veya kullanılan doğum kontrol ilaçları da melanin üretimini tetikler.
Gebe kadınlarda “hamilelik lekesi” adı verilen lekelerin oluşmasının nedeni budur. Ancak bu lekeler, genellikle doğumdan sonra veya hormon seviyeleri dengelendiğinde ortadan kaybolmaktadır.
Akne, egzama gibi cilt problemleri gibi iltihaplı durumlara bağlı olarak ciltte koyu renkli lekeler gelişebilir. İltihaplanma sonrası hiperpigmentasyon olarak bilinen bu durum, cilt hücrelerinin bu iltihaplanmaya verdiği doğal tepkidir.
Çünkü, ciltte bir yara oluşur ve bunun sonucu olarak cilt iltihaplanır. İyileşme sürecinde cilt daha fazla melanin ürettiği için ciltte koyu renkli lekeler meydana gelir.
İltihaplanma sonrası cilt lekeleri, akne problemi sonrasında daha yaygındır. Cilt, akne nedeniyle tahriş olur ve iyileşme sürecinde bu aknelerden geriye kırmızı veya kahverengi lekeler kalır. Tabi, aktif olduğu dönemde bu akneleri sıkmak da geride leke bırakma riskini arttırmaktadır.
Soğuk plazma, önceleri sterilizasyon amaçlı olarak kullanılan ve çeşitli gazların iyonize edilmesi prensibine dayalı olan yeni nesil bir cilt onarım ve yenileme teknolojisidir. Soğuk plazma, terapötik etkileri nedeniyle cilt lekeleri, yaşlanma belirtileri, akne ve cilt rahatsızlıklarını hedeflemek için de kullanılmıştır.
Bu sistemin hem iltihaplanma karşıtı hem de anti-mikrobiyal etkileri vardır. Bu nedenle, çoklu rejeneratif etkilerinden söz edilebilir. Ayrıca, cilt bariyerine zarar vermediğinden, lekeli ciltlerde güvenle kullanılabilmektedir.
Burada amaç, cilt altında kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cilt yüzeyindeki lekeleri onarmaktır. İltihaplanmayı da azalttığından, akne gibi cilt problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Tüm bunları yaparken, cilt tonunu eşitler ve lifting etkisi yaratır.
Hem kahverengi lekeler hem de skarların onarımında NG System Coldpen teknolojisinin yarattığı mikro hasar, cilt yenileme alanında umut verici gelişmeler sağlamıştır. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler