Ciltteki lekeleri ve izleri 1 haftada geçiriyor! – Posta

Kasım 29, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Cildimiz aynı zamanda en önemli koruyucumuzdur ve sürekli olarak yenilenme içindedir. Hücre yenilenme hızı yaşa bağlı olarak değişir bu nedenle cildinizdeki lekeler, izler ve yaralar farklı sürelerde iyileşir. Yaşın yanı sıra hücre yenilenme hızı, beslenme şeklinizde, maruz kaldığınız toksitlere kadar birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle aynı yaşta olan iki kişinin hücre yenilenme hızı da farklı olacaktır.
Hücre yenilenmesi için belirli bir süre gerekir ve aslında cildiniz belirli döngüler halinde yaklaşık olarak ayda bir kendini yeniler. Bu koruyucu organın sağlığını ve canlılığını korumak için uygun cilt bakımı şarttır.
Cildinizin kendini yenileme süreci, iz ve lekelerin iyileşmesinin anahtar noktasıdır. Hücre yenilenme hızınızı artırmaya destek olacak bazı ipuçlarını dikkate alarak cildinizdeki iz ve lekelerin hızla geçmesine destek olabilirsiniz.
Unutmayın, hücrelerin yenilenmek için vitamin, mineral ve antioksidanlara ihtiyacı var. İyi beslenmiyorsanız, cildinizin hızla yenilenmesini beklemeyin.
Diyetinizde A vitamini olması (tatlı patates, ıspanak, balık yağı) cildinizi sağlıklı tutar. C vitamini, vücuttaki hücreleri serbest radikallerden koruyan bir antioksidandır. Bununla birlikte bir A vitamini formu olan retinolde oldukça güçlü bir yenileyicidir. Yeşil çay, beyaz çay, hibiskus çayı gibi yüksek antioksidan içeren hücre yenileyici etkileriyle bilinen bitki çaylarından bol bol tüketmeye özen gösterin. 
Hücre yenilenmesi için her gün yeterli miktarda C vitamini aldığınızdan emin olmalısınız.
EN İYİ 2 DOĞAL CİLT YENİLEYİCİ!
Yaraların iyileşmesi ve cildin yenilenmesi söz konusu olduğunda dünyada en çok şaşırtan doğal mucizelerden biri Yeni Zelanda halkının binlerce yıl önce yara iyileştirici etkisi olduğunu fark ettiği “manuka balı”dır ancak endemik bitki örtüsü nedeniyle doğal gerçek manuka balına ulaşmak kolay değildir. Yara izlerinin iyileşmesi söz konusu olduğunda etkileriyle bilinen sarı kantaron yağı, cildiniz için tahmin ettiğinizden çok daha faydalı olabilir. Hem de aktarlardan kolayca alınabilir.
Etkisi araştırmalara konu olan sarı kantaron yağı, ciltteki güneş lekeleri, kahverengi lekeler ve sivilce izleri için çok etkili çalışır. Tek koşul, düzenli uygulama.
Bıçak kesiklerinde yarayı 2 günde kapatıyor
Cildi yenileme, yaraları iyileştirme ve hücreleri sağlıklı bir yapıya kavuşturma etkisine sahip olan kantaron yağı birçok uzman tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Sarı kantaron yağının halk arasında da ünü oldukça yaygın; bıçak kesiklerini 2 günde iyileştirdiği konuşuluyor.
Peki sarı kantaron yağı bu kadar etkili mi? İşte sarı kantaron yağının cilt üzerindeki etkileri…
Sarı kantaron yağı, sarı kantaron çiçeklerinden elde edilen şifalı kırmızı bir yağdır.  Araştırmalar, kantaron yağı cilt lekelerini gidermenin yanı sıra yenilenerek çok daha sağlıklı bir yapıda kalmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.
Bu mucizede büyük rol oynayan 2 bileşen vardır.
Sarı kantaron yağı birden fazla yara iyileştirici özellik içerdiğinden kuru cilt, sivilce, egzama ve cilt sıyrıkları için cilt bakımı için mükemmeldir.
Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi, sarı kantaronun içeriğindeki bu bileşenlerin vücudumuzdaki serotonin, dopamin ve norepinefrini etkileyebildiğini belirtiyor. Topikal olarak uyguladığında, iyileşmeyi hızlandırdığını belirtiyor.
SARI KANTARON NASIL KULLANILIR?
Her akşam yatmadan önce akşam rutininizin en son parçası olarak birkaç damla kantaron yağının cildinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Yastığa geçmemesi için bir süre beklemeniz tavsiye edilir. Kantaron yağını sürerek güneşe çıkmayın.

Kaynamış olan bir su bardağı içerisine 2 veya 3 çay kaşığı sarı kantaron otu ekleyin. Daha sonra 10 dakika boyunca demlemeye bırakın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler