Çocukları tehdit eden bakteri hızla yayılıyor! Strep A'dan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler – Yeni Akit

Aralık 12, 2022 0 Yazar: admin

Ümit Özdağ’ın bir provokasyonu daha elinde patladı
Başkan Erdoğan’dan petrol hamlesini duyurdu: 100 bin varile çıkarılacak
Geçtiğimiz gün bakanla görüşen ünlü ekonomist kötü haberi verdi: Asgari ücret o rakamı görecek
31 Aralık’ta hepsi silinecek! Hemen hesaplarınızı kontrol edin, sonra başınızı duvarlara vurmayın! Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor
Hadi be oradan Ekrem İmamoğlu! Yav bırak bu işleri
Muharrem İnce’den 6’lı Masa’ya bombardıman: Bu kadar saf adamdan cumhurbaşkanı olur mu?
Bakanlık az önce tüm Türkiye’ye duyurdu! O parayı almak için bunu yapın
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tahminini resmen güncelledi: Tersine dönebilir
Başkan Erdoğan’ın “Tayfun” mesajı Yunanistan’ı titretti
Bir kere de şaşırtın! Yine CHP, yine ihale skandalı ve FETÖ ile işbirliği!
Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Serap Sapmaz, son zamanlarda dünya üzerinde yaygın olarak görülen “Strep A” olarak bilinen “Grup A Streptokok” bakterisi hakkında bilgi verdi.
 Yeni Akit  Ankara 
Strep A bakterisi İngiltere’de art arda pek çok çocuğun hayatını kaybetmesi ile bu dönemde sağlık konusunda önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Kış mevsimiyle birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirilmesi ile virüs ve bakterilerin yayılma hızı artıyor. Hastalığa yol açan bakterilerden biri de halk arasında Beta olarak bilinen Streptokok enfeksiyonları. En çok çocukları etkileyen bu bakteri tedavi edilmemesi ve önlem alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabiliyor.
GAS kısaltmasıyla da bilinen Grup A streptokok, genellikle boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür. Grup A streptokok enfeksiyonları genellikle tonsilit olarak da bilinen boğaz ağrısına ve bademcik enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteri türü, kızıl olarak bilinen hastalığa, impetigo ve selülit gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Nadir durumlarda bakteri, invaziv grup A streptokok hastalığı (iGAS) olarak bilinen ciddi, yaşamı tehdit eden bir nejrotizan fasiit ve toksik şok sendromu tablolarına da sebebiyet verebilir. Bazı bireylerde A grubu streptokok enfeksiyonu kalbe (romatizmal ateş olarak bilinen bir durum) veya böbreklere (glomerülonefrit olarak bilinir) zarar verebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Streptokok A, halk arasında da beta olarak bilinir.

Çocuklar risk altında

A grubu streptokok bakterisi her insanda hastalığa sebep olabilir, ancak en fazla risk altında olan kişiler şöyle sıralanmaktadır:
– 15 yaşa kadar olan dönemdeki çocuklar
– 65 yaş üstü bireyler
– Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
– Kronik hastalığı bulunanlar
– Hijyen kurallarına dikkat etmeyenler

Betanın saptanması önemli
Bu enfeksiyon, özellikle çocuklarda boğaz ağrı, yutma güçlüğü, bademcik iltihabı yani tonsilit denilen durum, kızıl hastalığı, selülit, impetigo denilen cilt hastalıkları, zatürre, böbrek iltihapları, kalp romatizması, akut romatizmal ateş ve toksik şok sendromuna neden olabilmektedir. Bu nedenle boğaz ağrısı olan çocuklarda mutlaka boğaz kültürü almak önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüs kaynaklıdır. İstirahat ve bol sıvı alımı önerilir.
Bu belirtilere dikkat!
Streptokok A’nın belirtileri şöyle sıralanabilir:
– Boğaz ağrısı
– Ateş
– Ciltte kızıl benzeri döküntülerin olması
– Boğazda beyaz iltihaplı görünüm
– Lenf bezlerinde büyüme
– Damakta oluşan kırmızı noktalar
– Halsizlik, yorgunluk
– Kas ağrıları
– Baş ağrısı
Vakit kaybedilmeden hızlı Strep A testi yapılıp boğaz kültürü alınmalı
Boğazda beyaz iltihaplı yaraların çıkması, boyunda lenf bezlerinin büyümesi, damakta peteşi denilen kırmızı noktaların çıkması bu hastalıkta daha fazla görülmektedir. Boğaz ağrısı ve ateş şikayetiyle başvuran hastalardan “hızlı strep A testi” ile beraber boğaz kültürü alınmalıdır. Eğer hızlı Strep A testi pozitif çıkarsa hemen antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Eğer testin sonucu negatif gelirse yüzde 25 oranında boğaz kültüründe üreme olabilmektedir. Bu nedenle boğaz kültürü sonucunun takip edilmesi çok önemlidir. Test sonucunda “Boğaz kültüründe A grubu streptokok (beta) üredi” ibaresi varsa vakit kaybedilmeden antibiyotik tedavisine başlanmaktadır.
Erken dönemde tedavi önem taşıyor
Hastalığın belirtilerinin başlamasıyla birlikte 9 gün içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Diğer boğaz enfeksiyonlarının hiçbir türünde antibiyotik kullanılması gerekmez ancak Beta’da tedavinin amacı kalp romatizması, böbrek iltihabı gibi komplikasyonları önlemektir. Tedavilerde (alerji olmaması durumunda) tek doz penisilin iğnesi yapılabildiği gibi ağızdan antibiyotiklerin de 10 gün, 20 doz kadar kullanılması gerekir.
Korunma önerilerini dikkate alın
Streptokok A grubu bulaşabilir. Bu nedenle bulaşı önlemek adına hasta kişilerle sarılmak, tokalaşmak, ortak havlu kullanmak, ortak kaşık kullanmak gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Kişisel hijyen tedbirlerine çok dikkat edilmelidir. Antibiyotik tedavisi başlandıktan 24-48 saat sonra bulaştırıcılık sonlanmaktadır. Tedavi almayan kişiler 2-3 haftaya kadar enfeksiyonu bulaştırabilmektedirler. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının çoğu virüs kaynaklıdır. İstirahat ve bol sıvı alımı önerilir.
Asgari ücret için ‘7 bin 785 TL kırmızı çizgimiz’ diyerek tartışmalara neden olan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, aylık maaşını açıkladı..
Artvin’de yapımı tamamlanarak 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nda su seviyesi 45 metreye yükseldi.
Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginlik giderek daha da büyüyor. Kosova’nın kuzeyindeki saldırıların ardından Sırbistan’dan sert açık..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0132 sn.

source

Linkler