Çoraplardan fincan tutuşuna kadar… Kraliyet ailesinin tuhaf gelenekleri ağızları açık bıraktı – Tgrthaber

Eylül 12, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümünün ardından ortaya çıkan gizli kodlarla beraber dünyanın en çok merak edilen kraliyet ailesi yeniden tüm dikkatleri üzerine çekti. 70 yıl boyunca hükümdar olarak en uzun süre tahtta kalan Kraliçe’nin 96 yaşında hayatını kaybetmesi hem 2. Elizabeth’in hem de ailesinin hayat tarzı ve kurallarını da gündeme tekrardan getirdi.
Kraliçe’nin ölümünün ardından ”Londra Köprüsü yıkıldı” koduyla başbakanın aranması ve 10 gün boyunca yapılacak olanların, cenaze törenine ilişkin ilginç detayların bulunması kraliyet ailesinin tuhaf geleneklerinin dillenmesine neden oldu. Örneğin kraliyet ailesinin kadınları toplum içinde otururken belirli bir kurala göre oturmak zorunda, bacakları ya ayak bileğinden ya da dizden birbirine bitiştirip çaprazlayarak oturmak zorundalar.

Kraliyet ailesi kadınları ayrıca akşam üzeri saat 18.00’e kadar katıldıkları bazı etkinliklerde şapka takmak zorunda. O saatten sonra ise kesinlikle taç kullanmaları gerekiyor. Kadınların taçları, başlarına uygun şekilde olmalı ve açısı dahi hesaplanarak yerleştirilmeli. Fakat taç her kadın için değil yalnızca evli kadınlar için gerekli. Bekar olan kraliyet kadınları ise taç takamıyor.
Kraliyet ailesi üyelerinin birkaç yabancı dili de iyi şekilde konuşması gerekiyor. Bir kraliyet ailesi bireyine ise asla dokunulamaz. Kraliyet ailesi üyelerinin karı-koca olsalar da toplum içinde birbirlerine temas etmeleri, sarılmaları hoş karşılanmıyor. Kraliyet çocukları belirli bir yaşa kadar terzinin elinden çıkma şortlar giymemeli.

Bir kraliyet ailesi üyesi herhangi bir resmi geziye gidiyorsa eğer yanında mutlaka bir de cenaze kıyafeti taşıyor. Bunun nedeni de gittiği yerde meydana gelebilecek herhangi bir ani ölüm ve cenaze törenine katılma zorunluluğunun ortaya çıkması.

Tahtın iki varisi asla aynı uçakla seyahat edemiyor. Kraliyet ailesine mensup kadınların ise koyu renk oje sürmesi yasak. Ancak çok açık renk ya da ten rengi oje ya da tırnak cilası kullanabiliyorlar. Resmi davetlerde de Kraliyet ailesinin kadın üyelerinin kalın çoraplar giymesi gerekiyor.

Aile üyeleri kahve ya da çay içerken de belirli kurallara uymak zorunda. Özellikle de fincanı tutarken. Uyulması gereken kural şöyle: Fincanın kulpundan baş ve işaret parmaklarıyla tutulacak ve orta parmak da fincanı alttan desteklemek için kullanılacak.

source