Çörek Otu Yağının Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Neye İyi Gelir? – Hürriyet

Ağustos 20, 2022 0 Yazar: admin

Güncelleme Tarihi:
Cilt ve saç bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle kullanılan doğal yağlardan birisi de çörek otu yağıdır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan çörek otu yağı hem saçları beslemekte hem de daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Çörek otu yağı bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir yağdır. Bunun yanı sıra cilt problemleri tedavisinde de kullanılan doğal bir yağ türüdür. Çörek otu yağı Asya’ya özgü bir bitkidir. Nigella Sativa bitkisinden çıkarılan çörek otu yağı cilt üzerindeki pek çok probleme yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağının cilde olan faydaları şunlardır:
– İçeriğinde vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Bu nedenle tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.
 – Cilt üzerinde görülen sivilcelerin giderilmesinde yardımcıdır.
 – Nemlendirme etkisi bulunur. Bu nedenle kuru ciltler için birebir doğal bir yağdır.
 – İçerdiği amino sitler sayesinde cilt üzerindeki koyu lekeleri azaltmaktadır.
 – Mantarlı cilt enfeksiyonlarında kullanılır.
 – Cilt kanserine karşı koruyucudur.
Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
Saç bakımı hem kadınlar hem de erkekler için çok önemlidir. Gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler pek çok ürün kullanmaktadır. Kullanılan doğal ürünlerden birisi de çörek otu yağıdır. Çörek otu yağını kullanan kişiler ilk kullanımdan itibaren etkisini görmektedir. Çörek otu yağının saçlara faydaları şunlardır:
– Saçların kırılmasını engeller.
 – Saçlara nem kazandırır.
 – Saç derisinde olan kaşıntıları engeller.
 – Saçlarda kepeklenmeyi engeller.
 – Saçların parlak olmasını sağlar.
 – Saçların beyazlamasını engeller.
 – Saç dökülmesini engeller.
Nasıl Kullanılır?
Çörek otu yağının saçlara ve cilde olan faydaları oldukça fazladır. Fakat bu yağın nasıl kullanılacağını bilmekte çok önemlidir. Çörek otu yağını kullanmadan önce ilk olarak cilt temizliği derinlemesine yapılmalıdır. Yüz ile beraber vücudun bazı bölgelerinde kullanılabilir. Yapı kullanmadan önce ilk olarak zeytinyağı ile karıştırılmalıdır. Zeytinyağı içerisine 4 damla çörek otu koymak yeterli olacaktır. Hazırlanan bu karışım günde bir kez cilde sürülebilir. Fakat sürdükten sonra güneş ışığına maruz kalınmaması gerekmektedir.
Çörek otu yağı ile hazırlanan bir karışım saçlara da kullanılabilir. Bunun için ilk olarak 1 yemek kaşığı çörek otu, 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı ceviz yağı, 1 kapsül E ve B vitamini ve 1 çay kaşığı çam terebentin yağı hazır edilmelidir. Burada tüm yağlar bir şişe içerisine karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar sürülmelidir. Bu şekilde saç üzerinde 2 saat kaldıktan sona sıcak su ile temizlenmelidir. Haftada bir kez bu uygulama yapılır ise saçların daha sağlıklı olduğu gözlemlenebilir.
Neye iyi Gelir?
Çörek otu yağı saç ve cilt haricinde pek çok şeye de iyi gelmektedir. Çörek otu yağının diğer faydaları ise şunlardır:
– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı savaş açar.
 – Kan şekeri seviyeleri, yüksek tansiyon ve astım gibi hastalıklarında olumlu etkileri bulunur.
 – Mevsimsel alerjiyi azaltmaktadır.
 – Diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
 – Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara ve virüslere karşı koruma sağlar.
 – Sindirim sorunlarını giderir.
Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://hurriyet.com.tr ;Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler