D vitaminine dikkat – Milliyet

Ağustos 28, 2022 0 Yazar: admin

 Doktor önerisi olmadan D vitamini kullanımının zararlı olabileceğini söyleyen Aygen, şöyle konuştu:
“D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir. Haftada 2-3 kez el, yüz ve kolların 15-30 dakika güneşe tutulması, vücudun D vitamini eksikliğini karşılayabilir. D vitamini eksikliği kalp yetmezliği, hipertansiyon, obezite, diyabet, kanser, otoinmüm hastalıklar ve cilt hastalıkları riskini artırabilir. Süt, yoğurt, tereyağı, balık, karaciğer, yumurta sarısı ve portakal suyu, D vitamini açısından zengin besinler olarak sıralanabilir.” 
D vitamini eksikliğinin çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde osteomalazi şeklinde kemik mineral bozukluklarına neden olabildiğini sözlerine ekleyen Aygen, “Yaşlı erişkinlerde osteoporoz riskini en aza indirmek için D vitamini düzeyinin minimum 30 ng/ml olması gerektiği savunulmaktadır. Ancak 50 ng/ml üzerindeki D vitamin düzeylerinde yaşlılarda kırık riskinde artma ve yine pankreas ve prostat kanser riskinde de artma olabileceği bildirilmiştir. Aşırı dozda D vitamini kullanımı kanda kalsiyum yükselmesine ve böbrek hastalıklarına da neden olabilir” dedi.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi milliyet.com.tr; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler