Daha beyaz ve aydınlık bir cilde sahip olmanın yolları – Posta

Ekim 28, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Cildinizde renk eşitsizlikleri ve koyu lekelenmeler görüyorsanız ya da cilt tonunuzun fazla koyu olduğunu düşünüyorsanız cilt bakım rutininizi gözden geçirerek ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun bir rutin belirleyerek günler içinde cildinizin daha aydınlık görünmeye başlamasını sağlayabilirsiniz. 
ÖNCELİKLE KORUMALISINIZ
Cilt rengi genetik olarak belirlenir ancak sigara kullanmaktan, fazla güneşe maruz kalmaya kadar birçok dış etken cilt renginizi değiştirir. Ayrıca yaşlanma da cilt pigmentasyonunu bozan etkilere sahiptir. Yaşlandıkça cildinizde koyu leke oluşumlar ya da hafif beyazlaşmış alanlar görmeye başlayabilirsiniz. 
Cildinizi aydınlatabilmek için öncelikle onu korumayı öğrenmek gerekir. Güneş ışınlarının cildinize verdiği hasardan korunmadığınız sürece daha beyaz ve aydınlık bir cilde sahip olmanız pek mümkün değildir. Güneş sadece cildinizi yakmakla (bronzlaştırmak) kalmaz ayrıca onun yapısını da bozar ve en iyi ihtimalle cildinizde belli belirsiz renk eşitsizliklerine neden olur.
Güneş, her mevsim bizimledir ve artık ozon tabakasının etkisinin azalması, iklim değişikliği gibi nedenlerle etkileri çok daha keskindir. Güneş cildinize zarar veren ultraviyole ışınlar saçar.
Uzmanlar cildin erken yaşlanmasının en önemli suçlusunun güneşten gelen zararlı ışınlar olduğunu söylüyor. 
İlk kural basit: Yüzünüz, boynunuz ve elleriniz için her mevsim en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kullanın. 
CİLT LEKELERİNDEN KURTULUN
Cildinizi doğru şekilde korumaya başladığınızda cildinizdeki hasar azalır. Renk eşitsizlikleri düzelmeye başlar. Zaman içerisinde özellikle güneş nedeniyle ortaya çıkan cilt lekeleri de yok olmaya başlayacaktır. Cildin kendi kendini iyileştirmesi biraz zaman alabilir. 
Cildinize bu süreçte destek olmak için lekelere karşı cilt aydınlatıcı iyi bir cilt bakım rutini uygulamaya başlayabilirsiniz. 
AYDINLATICI MASKELER
Cildinizi yoğun bakıma aldığınızda maskeler en önemli parçalardır. Aydınlatıcı cilt maskeleri satın alabilirsiniz. Bunları haftada 1-2 defa kullanarak cildinize yoğun bakım sağlayın. 
Cildiniz için daha doğal evde yapabileceğiniz çözümler arıyorsanız, cildi aydınlatma ve beyazlatma etkisiyle bilinen bazı maskeleri deneyebilirsiniz. İşte işinize yarayacak bazı tarifler… 
Bu maskeleri denemeden önce cildinizi bir köşesinde yama testi yapmanız önerilir. Ayrıca uygulama sonrası bir kaç gün cildinizi kontrol ederek iyi gelip gelmediğini kontrol etmek, sizin cildiniz için iyi olan maskeyi bulmanızı kolaylaştırır. Maskelerin etkilerini gösterebilmeleri için haftada 2-3 defa uygulama yaparak en az 20 gün devam etmelisiniz. 
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler