Daha güçlü tırnaklar için bakım önerileri – Posta

Ekim 23, 2022 0 Yazar: admin

Tırnakların kırılması kadınların sık sık karşılaştığı sinir bozucu bir durumdur. Tırnaklarınızın durumu sağlığınız hakkında çok şey söylüyor olabilir.  
Tırnak kırılmasının en yaygın sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklıdır. Tırnakları ve saçları besleyen vitamin biotin, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko eksikliklerinde tırnaklarınız kırılır.
Bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olabilmek ve tırnak formunu sağlıklı tutabilmek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. 
Düzenli beslenin sağlıklı tırnaklara kavuşun
Tırnağın ana yapı taşı keratin adı verilen sertleşmiş bir tür proteinden oluşur.  Tırnak kırılmalarını önlemek için, kalsiyum başta olmak üzere vitamin desteği çok önemlidir ancak bu kadar değil… İşte kırılmayan daha güçlü tırnaklar için bazı öneriler… 
Çay ağacı yağı sürün
Mantar enfeksiyonu tedavisinde de önerilen çay ağacı yağı tırnak yapısını güçlendirir. Antiseptik özelliklere sahiptir.
Çay ağacı yağı ve E vitamini yağını karıştırıp tırnaklara uygulayın. Yarım saat tırnaklarda bekletilip ılık su ile durulayın, her gün iki kez düzenli olarak bu uygulamayı yapabilirsiniz.
Limonlu suda bekletin
Tırnaklarınızın güçlenmesi için ılık suyla dolu bir kâsenin içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu koyun. Tırnaklarınızı 10 dakika bu karışımın içinde bekletin. Sıktığınız limonu atmayın. Bu uygulamadan sonra tırnaklarınızı limonun posasının içinde bekletin.
E vitamini kapsüllerini deneyin
E vitamini yağı tırnakları ve cildi besleyici özelliği ile bilinir. Tırnakların kırılmasını engellemek için de E vitamini kullanılabilirsiniz.
E vitamini kapsülünü kırın ve 5 dakika kadar masaj yaparak tırnaklara uygulayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. 1 ya da 2 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapabilirsiniz. 
Tırnaklarınızın kırılmasını önlemek için işinie yarayabilecek bazı ipuçları:
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler