Daha uzun saçlar için bitkisel yağ bakımı nasıl yapılmalı? – Posta

Eylül 15, 2022 0 Yazar: admin

Saç yağlama, kütikül hücrelerinizin boşluklarını kaplayarak saç köklerinizi yüzey aktif maddelere zarar vermekten korur. Yağlama, saç tellerinizin hidral yorgunluğunu önler ve kimyasal ürünlerin neden olduğu saç hasarını azaltır.
SAÇLARI YAĞLAMANIN FAYDALARI
1. Saç derisine ve saç köklerine besin ve vitamin ekler,
2. Saç büyümesini ve parlak saçları desteklemek için saç köklerini güçlendirir,
3. Saçtaki istenmeyen kabarıklığı ve tülerikliği alır,
4. Saç köklerini besler ve saçı yumuşak ve nemli tutar,
5. Çay ağacı yağı ve gül yağı gibi uçucu yağlar, belirli kafa derisi ve cilt sorunlarını hedefler,
6. Kepeği önler,
7. Saçın erken grileşmesini önler,
8.Saç dökülmesine karşı savaşır.
Saç yağını yüzeysel bir seviyede uygulamak sizi sadece yağlı bir saç derisi ile baş başa bırakır ve saçınız için hiçbir şey yapmaz. 
Doğru yağlama yöntemini bilmek, saçınızın tüm faydalarından yararlanabilmesi için önemlidir. 
Saçınızı yağla beslemek, vücudunuzu sağlıklı tutmak ve yiyeceklerle beslemek gibidir. Sağlıklı, kalın ve parlak kalmasını sağlamak için saçınızı arada sırada yağ ile beslemelisiniz ancak bunu doğru yöntemlerle yapmak çok önemlidir. 
İşte adım adım doğal yağlarla saç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler… 
Saç derinize ve saçınıza masaj yapmak kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, böylece saç büyümesini destekler. Saçınızı doğru şekilde yağlamak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.
Neye ihtiyacın var
Saç yağını doğru şekilde uygulama sürecinin tamamı yaklaşık olarak 35-40 dakika kadar sürebilir.
KURU SAÇA UYGULAYIN
Yağ suyu iter. Yağı ıslak saça uygularsanız, su saçı itecek ve derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyecektir. Bu onu etkisiz hale getirecektir.
Su, saçınızda ve saç derinizde yağın geçmesine izin vermeyen bir tabaka oluşturur. Bu nedenle, saç derinizin ve saçınızın daha derin katmanlarını besleyebilmesi için ideal olarak kuru saça yağ uygulamalısınız.
Taşıyıcı yağlar tek başına veya uçucu yağlarla birlikte kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği, zeytin, badem ve avokado yağı, yaygın olarak kullanılan bazı taşıyıcı yağlardır. Yağlı bir saç deriniz varsa, üzüm çekirdeği veya badem gibi hafif yağları tercih edebilirsiniz.
Özelliklerine, saç tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre uçucu bir yağ seçebilirsiniz. Nane, lavanta veya sandal ağacı gibi uçucu yağlar, çok güçlü olabileceğinden ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden taşıyıcı yağlarda seyreltilmelidir. %2.5 seyreltme için herhangi bir taşıyıcı yağın 6 çay kaşığı başına 15 damla herhangi bir uçucu yağ kullanabilirsiniz.
 
Yağlarınızı ısınana kadar birkaç saniye ısıtmak, besinlerin saça geçmesini kolaylaştırır. Ilık yağ kullanmak, saç tırnak etlerinize daha derin nüfuz etmesine izin verecek ve saç derinizi nemli tutmak için bunları kapatacaktır.
Yağı dairesel hareketlerle birkaç dakika boyunca saç derinize nazikçe masaj yapın. Tüm kafa derisi boyunca 10-15 dakika boyunca çalışın. 
Saç derisi ile işiniz bittikten sonra, nazikçe saçınızın uçlarına doğru ilerleyin.
Saçınızı topuz yapın ve alnınıza sıcak bir bez sarın. Bu, gözeneklerinizin ve kütiküllerinizin açılmasına neden olarak yağların saç derinize ve saç köklerinize daha derin nüfuz etmesine izin verir.
Saçınızı çok sıkı sarmayın, kırılmaya neden olabilir.
Yağınızı uyguladıktan sonra gece boyunca bekletebilir ve ertesi gün şampuanla iyice yıkayabilirsiniz. Saçınızı durulamak için normal veya soğuk su kullanmayı deneyin.
DİKKAT: Yoğun uçucu yağları büyük miktarlarda kullandıysanız, onları bir veya iki saatten fazla bırakmak iyi bir fikir olmayabilir. Saç derinize kir ve kirlilik çekebileceğinden, bir günden fazla yağ bırakmamanız da önerilir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source