Demirhindi Nedir, Nasıl Tüketilir, Faydaları Neler Neye İyi Gelir? – RayHaber

Ekim 16, 2022 0 Yazar: admin

Ülkemiz adeta bir faydalı bitkiler, otlar ve besinle cenneti. Bazen ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim ek gıdalara, beden ve ruh sağlığımızı, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek takviyelere ihtiyacımız olabiliyor. Böyle durumlarda kimyasal takviyeler kullanmak istemeyenlerin imdadına da doğal bitkiler ve o bitkilerle hazırlanan karışımlar koşuyor. Halk arasında Hint hurması olarak da bilinen Demirhindi bitkisi de bu bitkilerden biri. Çoğunluğun Osmanlı saraylarında da şerbeti tüketildiğine inanılan Demirhindi bitkisini bir şerbet otu olarak düşünse de aslında Demirhindi bitkisi bir vitamin deposu ve şifa bitkisidir ama yine de dikkatli ve dozunda kullanılmalıdır.
Ağaçta yetiştiği bilinen Demirhindi aslında bir meyvedir ve ağaçtaki şekli keçiboynuzuna benzer. Baklagiller ailesinden bir bitki olan Demirhindi meyveleri kurutulabildiği gibi reçel de yapılabilir. Demirhindinin tadının ekşi olması sebebiyle taze tüketileceği zaman meyvelerinin içinin üzerine toz şeker serpilerek tüketildiği söylenmektedir.
Yaygın olarak Hint hurması olarak bilinen demirhindi, ana vatanı Habeşistan olan, başta Hindistan ve Mısır olmak üzere dünya üzerinde birçok yerde yetiştirilen bir bitki aslında. Bu bitkinin tıpkı keçiboynuzuna benzeyen meyveleri de bitkiyle aynı ismi taşıyor ve işte bu meyveleri sebebiyle bitkinin ünü her geçen gün yayılıyor.
Zira demirhindi meyvesinin içeriğinde A, B1, B2, B3, B5 , B6 ve C vitaminleri bulunduğu, bu vitaminlere ek olarak demirhindinin potasyum, kalsiyum, pektin, demir, sodyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengin olduğu biliniyor. Hal böyle olunca demirhindinin faydaları da saymakla bitmiyor.
Demirhindi Faydalarını öğrenenlerin en çok merak ettiği şeylerin başında Demirhindi Nasıl Kullanılır sorusunun cevabı geliyor. Demirhindi meyveleri taze olduğu zaman direkt tüketilebilir, kurutulup baharat olarak kullanılabilir, reçel ve macun yapılabilir.
Demirhindi Yararları saymakla bitmez çünkü Demirhindi resmen bir vitamin yuvasıdır. Demirhindi Faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sık sık dile getirilmektedir çünkü Demirhindinin içinde A, B1, B2, B3, B5 , B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum, pektin, demir, sodyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bol miktarda bulunur. Bu da Demirhindi Faydaları konusunun gündemden düşmemesine neden oluyor.
Demirhindi Yararları şöyle sıralanabilir:
Görüntüsü sebebiyle akıllarda karışıklığa sebep olan, “Demirhindi nasıl yenir?” diye düşünmeye sebep o soruya da yanıt verelim ve demirhindi nasıl tüketilir kısaca anlatalım:
Genel olarak reçellerde, marmelatlarda ve soslarda sıklıkla kullanılan demirhindi, bunlara ek olarak çorbalar başta olmak üzere birçok yemeğe de baharat olarak ilave edilebiliyor, aklınızda bulunsun.
Bu kadar güçlü bir bitki olan Demirhindinin Zararlarından bahsetmemek olmaz. Her şeyde olduğu gibi Demirhindinin de sürekli ya da çok sık çok fazla oranlarda tüketilmesi karaciğer ve diğer organlarda tahribata yol açabilir. Bazı uzmanlar yoğun miktarda demirhindi tüketmenin ölümle bile sonuçlanabildiğini söylemektedir.
Oldukça güçlü bir meyve olan Demirhindi tüketilmeden önce kesinlikle bir hekimin onayının alınması gerekiyor. Özellikle kronik hastalıkları olanlar ya da alerjik reaksiyonlara meyilli olanlar hekime danışmadan demirhindi tüketmemeli.
Başkan Soyer ‘Gençler Suyu Konuşuyor’ Temalı Gençlik Kampını Ziyaret Etti
‘Kaşif Şahgaga’ Türkiye’ye Geri Döndü
SUCUDORayHaberTeleferikHaberOtonomHaber  →  RaillyNewsOptimumPhysicsAutonoumNewsBlauBahnArabRailNewsFizikHaberKimyaHaberleriBulmacaCevapZorBulmacaLeventÖzenEmlakHabercinPolitikAkademiAEYKadinGirisimAnkaraYasam → HasanOnganMedyaSaglikHaberTayHaberAdanaMersinHatayHaberleriBlauAutonomMerhabaİzmirKaravanHaberFerrovie24
TrabzonÇiğli Oto EkspertizKars Oto EkspertizOto EkspertizTurkey ImplantHaberingotsyd.orgBayilik Veren Firmalar Bitki Yetiştirme Kabiniinstagram takipçi satın alLiftli kamyonLiftli kamyonÜmraniye nakliyat
© Yayınlanan haber ve fotoğrafların tüm hakları ÖzenRay Medya firmasına aittir.
© Sitede yayınlanan yazıların hiçbiri telif hak sahibinin izini alınmadan yayınlanamaz.
Designed & SEO by Levent Özen | Copyright © RayHaber | 2011-2022
AMP sürümünü göster

source

Linkler