Diş etleriniz şişiyor mu? Bu korkunç hastalık sizde de olabilir! Diş eti neden şişer, hangi hastalığa sebep olur? – Tgrthaber

Ekim 23, 2022 0 Yazar: admin

Diş eti şişmesi, en az diş ağrısı kadar çekilmez bir durumdur. Genellikle çoğu insan neden diş etinin şiştiğini bilmez ve zamanla geçmesini bekler. Bu kişiler hem yemek yerken zorlanır hem de ciddi diş eti ağrısı yaşar. Oldukça normal bir rahatsızlık gibi görünse de aslında diş eti şişmesi, daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ile tartaları ya da plakları temizlemek oldukça önem taşır. Peki, hangimiz her gün diş ipi kullanıyoruz? Gelin, diş eti şişkinliğinin nedenine ve sebep olabileceği korkunç hastalığa birlikte bakalım…
Diş etleriniz şişiyorsa genellikle bu plak oluşumundan kaynaklıdır. Bu da ağız hijyeni sorununa işaret etmektedir. Diş eti şişkinliği, ağız içinde sürekli plak oluştuğunu ve bakteri biriktiğini gösterir. Bu nedenle, bu bakteri dolu plaklar dişler fırçalandıktan sonra her gün diş işi. İle çıkarılmıyorsa diş etlerinizde enfeksiyona ve şişmeye neden olabilir.

Çoğunlukla plak oluşumunun ana nedeni, diş temizleme rutininin olmamasından kaynaklıdır. Uzmanlara göre dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamanız, ardından dişlerinizin arasındaki plakları diş ipi ile temizlemeniz gerekmektedir. Amaç, dişlerdeki tartarın başka bir maddeye dönüşmeden ve çıkarılması daha da zorlaşmadan onu temizlemektir. Dişlerdeki plak ya da tartar temizlenmediğinde diş hekimine gidip temizletmeniz gerekebilir. Kapsamlı bir diş temizliği için yılda en az iki kez diş hekimini ziyaret etmeniz önerilmektedir. Ancak ağız sağlığına çok dikkat edenler hala diş etlerinin şiştiğini ve ağrıya neden olduğunu söylemektedir. Bu durumda, daha büyük bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.
Çoğu zaman diş etlerinin şişmesinin nedeni, diş iltihabıdır. Diş eti iltihabı, uzun sürede oluşmuş tartar sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bunu uzun süre tedavi etmezseniz hastalık ilerleyebilir ve PERİODONTİTİS (diş eti çekilmesi ya da diş eti hastalığı) olabilir. Bu aşamaya geldiğinizde ise diş kaybı gibi ağır sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, şişmiş diş etlerinin sebebi dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecek artıkları olabilir. Bu rahatsızlık vitamin eksikliği gibi diğer sağlık sorunlarına da işaret eder.

source

Linkler