Dispozofobi Nedir? Çöp Biriktirme Hastalığı Dispozofobi Belirtileri, Testi! Tedavisi var mı? – Tgrthaber

Temmuz 25, 2022 0 Yazar: admin

Dispozofobi nedir sorusu şu sıralar Bursa’da yaşanan insanlık dışı olayın ardından Türkiye’nin gündeminde. Çöp biriktirme hastalığı olarak da bilinen Dispozofobi tedavisi, belirtileri ve testinin olup olmadığı konusunda merak ediliyor. Biz de tgrthaber.com.tr olarak ayrıntılı bir biçimde sizlere Kompulsif biriktirme hastalığının özelliklerini anlattık. İşte A’dan Z’ye Dispozofobi belirtileri…

Dispozofobi ya da bir diğer ismiyle istifleme bozukluğu. İlerleyen zamanlarda fayda sağlar fikriyle, malik olunan metaların değerine bakılmaksızın, uygun olmayan hatta saçma tüm nesnelerin, ihtiyaç nedeniyle elden çıkarılmaması halidir.
İstifleme bozukluğunda biriktirilen eşyaların türüne göre değişiklik göstermez. Yığılan çöpler akıllara gelebilen her türlü nesneden oluşabilir. Malik olunan nesnelere karşı Dispozofobi sahibi duygusal bir bağ içerir. Bu eşyalara dokunulması, yer değiştirilmesi hatta ve hatta ödünç istenmesi hastayı çıldırma seviyesine getirebilir. Bütün eşyalar onun için aynı kıymettedir ve her birinin birbirinden farklı kabiliyetleri vardır. Bu sebeple çöp biriktirme hastalığı, ileri düzeyde ciddi bir tedavi isteyen psikolojik bir hastalıktır. 

Biriktiricilik hastalığı, depresyon ya da şoke etkisi yaratan bir olay sonucunda ortaya çıkacağı gibi, bu maddeler hastalık sonrasında da görülebilir. Bu tür insanlarda obsesif kompulsif yani bazı kabul görmeyen fikirleri ve ritüelleri ifa etme içgüdüsünden kaynaklı sıkıntı bulunur. 
 

Kompulsif biriktirme hastalığında moral verici teknikler, psikoeğitim süreci ve davranışları güç kararlar almaya zorlayan nedenler, kabiliyetlerin ilerletilmesi ve yüzleşme gibi yöntemler Dispozofobi tedavisinde kullanılabilir.

source