Doğal antibiyotik: Kekik – Medya Ege

Kasım 9, 2022 0 Yazar: admin

Kekik, 4.000 yıldan fazla bir süredir baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi solunum yollarının iltihaplanması durumunda iyileştirici etkisini ortaya çıkarır.
Kekik ne tür iyileştirici güçlere sahiptir?
add-a-subheading-3.png
Kekik, mutfağınızda eksik olmaması gereken bitkilerden biridir. Özellikle yaygın olarak kullanılan kekik (Thymus vulgaris) tıbbi bileşenlerle doludur: en önemli rolü, ana bileşenleri doğal uçucu yağları olan timol ve karvakrol rol oynar. Vücuttaki bakteri, virüs ve mantarları inhibe eder ve antioksidan etkiye sahiptir, bu nedenle kekik de antibiyotik etken maddeli veya doğal antibiyotik olarak şifalı bitkilerden biridir. Ayrıca p-simen, flavonoidler ve tanenler de bitkinin etkili bileşenlerine aittir.
Tıbbi bitki bronşlar üzerinde antispazmodik bir etkiye sahiptir, balgam söktürmeyi uyarır ve iltihap önleyicidir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı da etkilidir. Bu nedenle üst solunum yollarının iltihaplanması için kekik kullanımı tıbbi olarak kabul edilmektedir. Bunlara öksürük, bronşit ve boğmaca ile soğuk algınlığı dahildir. Vücudun savunmasını güçlendirir ve örneğin çay olarak içildiğinde boğaz ağrısını hafifletmeye ve inatçı öksürüğü gevşetmeye yardımcı olur, bu da balgam çıkarmayı kolaylaştırır. Mukus çıkarma etkisi, bronşlardaki – hava yollarının temizlenmesinden sorumlu olan – ince tüylerin, aktivitelerini artırmak için uyarılması gerçeğine atfedilir. Kekik sağlıklı bir soğuk bitkidir.
Kekiğin dezenfekte edici, iltihap önleyici ve antibakteriyel etkisi, ağız ve boğazdaki diş eti hastalıklarının ve diğer iltihapların iyileşmesini de destekler. Ama sadece bu değil: Hoş tadı ve antibiyotik etkisi aynı zamanda ağız kokusuna da yardımcı olur, bu nedenle diş macunları ve antiseptik gargaralar genellikle kekik yağı içerir.
Tıbbi bitki sindirimi uyarır ve gaz ve gastrit gibi semptomlar, sindirim sorunları (hafif karın ağrısı, dolgunluk hissi ve şişkinlik gibi) üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir.
Halk hekimliğinde kekik haricen kullanıldığında romatizmal veya artritik( Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durum ) şikayetleri ve hatta akne gibi cilt problemlerini azaltabildiği de söylenmektedir.
Bir baharat olarak kekik, yüksek demir içeriği nedeniyle bazen tiroidin aşırı çalışmasını tedavi etmek için kullanılır.
Kekik şifalı bitki olarak nasıl kullanılır?
Gerçek kekik hem içten hem de dıştan kullanılır. Taze veya kuru yaprakları demlendiğinde, soğuk algınlığı ve diğer solunum ve mide-bağırsak rahatsızlıkları için etkili bir bitki çayıdır. Ayrıca kekik çayı, gargara ve gargara olarak da harikadır.
Bir fincan çay için bir çay kaşığı kuru kekik veya iki çay kaşığı taze doğranmış yaprak alın ve üzerlerine 150 ila 175 mililitre kaynar su dökün. Çayı örtün ve beş ila on dakika demlenmesini bekleyin ve ardından bir elekten süzün. Çayı yavaş yavaş ve küçük yudumlar halinde, gerekirse günde birkaç kez için. Tatlandırmak için antibakteriyel etkisi de olan bir miktar bal kullanabilirsiniz. Günde ne kadar kekik çayı içebilirsiniz? Günde birkaç kez bir fincan çay içmek mümkündür. Önerilen günlük doz, dört ila altı gramdır.
Kekik genellikle solunum yolu hastalıkları için kullanılan öksürük şurubu, banyo katkı maddeleri, damla, kapsül ve pastillerin bir bileşenidir. Kekik otundan elde edilen taze bitki suyu da bu amaçla sunulmaktadır. Seyreltilmiş kekik yağı, örneğin, cilt lekeleri için kremlerde veya eklem problemleri için bir masaj yağı olarak yardımcı olur. Ancak dikkatli olun: Kekik yağını asla seyreltmeden kullanmayın, çünkü cildi tahriş edebilir.
Bir baharat olarak kekik, et yemeklerini daha sindirilebilir hale getirir.
Öte yandan bir araştırma, esansiyel kekik yağının sivrisineklere ve larvalarına karşı etkili olduğunu kanıtlıyor. Aromaterapide kekik değerli bir şifalı bitkidir, çünkü uçucu yağlar ağrı giderici ve sinirleri güçlendirici etkiye sahiptir ve örneğin yorgunluk ve depresyon durumlarına yardımcı olur.
Kekik kullanırken nelere dikkat edilmelidir?
Astımlı veya yüksek tansiyonlu kişilerin, hamile kadınların ve emziren annelerin kekik veya kekik özü veya yağı içeren müstahzarları doktor tavsiyesi olmadan almamaları veya haricen kullanmaları şiddetle tavsiye edilir. Bu aynı zamanda küçük çocuklar ve bebekler için de geçerlidir – kekik yağı gibi uçucu yağlar kullanıldığında küçüklerin gırtlak spazmı ve nefes darlığı çekme riski yüksektir.
Sadece lezzetli bir tattan değil, aynı zamanda daha iyi sağlıktan da faydalanmak için Şifanın gücü için kendine bir adım at… Işıltınızla var olun…Sevgilerimle
Senem Köse Bektaş
Holistik Beslenme Danışmanı /Theta Healing Uygulayıcısı Gıda Mühendisi/Yoga öğretmeni

source

Linkler