Doğal yağlar cilt bakımı için iyi mi? – Posta

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

İki tür yaşlanma vardır:
İçsel ve dışsal. İçsel yaşlanma, doğduğumuz anda başlayan ve asla durmayan “biyolojik saat”tir. 
Dışsal yaşlanma, güneş ışığı, kirlilik ve diğer toksinler gibi vücudumuzun dışındaki güçler nedeniyle meydana gelen erken yaşlanmadır.
Saati tamamen durduramazsınız ama erken yaşlanma konusunda yapabileceğiniz bir şeyler var. 
SORUN GÜNEŞLE BAŞLAR
Cilt güneşten gelen UV ışınlarına maruz kaldığında serbest radikaller oluşur. Serbest radikal, yalnızca bir elektronu olan bir moleküldür, bu nedenle uçucudur ve başka bir elektronla eşleşmeye çalışır. Serbest radikaller, hücre zarının içinde bulunan hücrenin DNA’sına ve mitokondriye saldırarak cilt hücrelerine zarar verir.
Bu hasara neden olur ve hasar, cildi gergin ve sıkı tutan iki protein olan kolajen ve elastin üretemez.
Bir diğer konu ise oksidatif stres . Nefes alırken reaktif oksijen türleri (ROS) oluşur. Normalde vücudumuz bunlarla başa çıkabilir, ancak vücudunuz güneşten gelen UV ışınlarına maruz kaldığında, ROS seviyeleri çok fazla yükselir ve cilt hücre yapılarına zarar verir.
Peki bitkisel doğal yağları, fotoyaşlanmaya neden olan oksidatif stres ve serbest radikallerle mücadeleye nasıl yardımcı olur? 
Birincisi, bitkisel yağlarda bulunan güçlü antioksidanlardır. 
Antioksidanlar, serbest radikallerin ve oksidatif stresin verdiği hasara karşı ilk savunma hattıdır. Hücre büyümesini desteklemeye yardımcı olan herhangi bir antioksidan, yaşlanma karşıtı süreçte önemli bir rol oynar. 
Cilt hücreleri yeniden büyümeye devam eder ve antioksidanlar hücrelerin büyümesine yardımcı olur ve serbest radikallerin ve oksidatif stresin neden olduğu ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir.
Yaptıkları başka bir şey daha var: Güçlü antioksidanlar, serbest radikallerin oluşumunu engellemeye yardımcı olmanın yanı sıra, serbest radikaller tarafından zaten zarar görmüş hücreleri onarmak için çalışır. Serbest radikallerin neden olduğu hasar, ciltteki kolajen ve elastin proteinlerine olur.
Doğal yağlar cildiniz için harikadır ve araştırmalar onların gerçekten işe yaradığını gösteriyor. 
Doğal yağların etkisini gösterebilmesi ve cildinizi fayda sağlayabilmesi için bu 5 konuyu dikkate almalısınız.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source