Doğru cilt bakımı nasıl yapılır? 5 kritik adım… – Posta

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: admin

Her zaman ışıl ışıl parlayan pürüzsüz bir cilt doğru bir bakım rutini uygulamanız gerekir. Cilt bakımı yaparken temizleme işleminden, nemlendirici kullanımına kadar her adımı düzenli olarak uygulamak gerekir. Peki, doğru cilt bakımı nasıl yapılır?
1.ADIM: CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN!
Cilt bakımının ilk adımında cildinizi detaylı bir şekilde temizlemek yer alır. Cildinizde biriken yağlar gözenekleriniz tıkanmasına sebep olur.
Tıkanan gözenekler de zamanla cildinizde akne ve siyah nokta gibi sorunları ortaya çıkarır. Cilt problemleriyle karşılaşmamak için cildinizi her zaman temiz tutmaya özen göstermeniz gerekir.
Cilt tipinize uygun olan bir jel ya da köpük yardımıyla cildinizi temizlemelisiniz. Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa nazikçe temizlemeniz gerekir.
Derinlemesine bir temizlik yaptıktan sonra cildiniz için diğer bakım ürünlerini uygulayabilirsiniz.
Cildinizi derinlemesine temizlemenin başka bir yolu da düzenli olarak peeling yapmaktan geçiyor. Peeling yaparak cildinizdeki ölü derilerden çok kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
Temel cilt bakım rutininize ek olarak haftada birkaç kez uygulayabileceğiniz peelingler sayesinde taze bir cildiniz olabilir. Peeling yaparak hücrelerinizin yenilenmesine destek olursunuz hem de sağlıklı ve aydınlık bir cilde sahio olursunuz.
Tonik kullanımı cildinizi tamamen yağ ve kirden arındırır. Tonikler, avuç içleriyle ya da bir pamuk yardımıyla cilde uygulanabiliyor. Cildinizi dengeleyen bu ürünler, temel bir cilt bakımının en önemli adımlarından birini oluşturuyor.
Cildinizin ihtiyacına göre bir tonik kullanımı doğru bir cilt bakımı için önem taşıyor.
Gül suyu ve yeşil çay içeren tonikler cildinizi yatıştırıyor ve şişkinliği azaltıyor. Yani hassas bir cilde sahip olanlar için oldukça ideal. E ve C vitamini içeren tonikler ise dış etkenlerin yol açtığı cilt problemleriyle mücadele ediyor. Cildinizi güçlendirerek yaşlanma belirtilerini en aza indirmeyi hedefliyor.
Cildiniz çok fazla neme ihtiyaç duyar. Cilt bariyerinin güçlü olması için cilt bakımı yaparken nemlendirme adımı asla aksatılmamalıdır.
Düzenli nemlendirilmeyen bir cilt, tahmin edebileceğiniz üzere, kurur. Bu durum da erken yaşlanmadan akneye, birçok cilt problemini beraberinde getirir.
Cilt tipiniz ister yağlı ister kuru olsun mutlaka nemlendirici uygulamalısınız. Cilt tipinize en uygun nemlendiriciyi belirleyerek temizledikten sonra mutlaka nemlendirin.
Güneş ışınlarının zararlı etkileri birçok cilt probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Güneşten korunmayan bir cilt erken kırışır. Hatta güneş sebebiyle cildinizde cilt lekeleri ve kuruluk meydana gelir.
Cildinizi güneşten korumanız işin her mevsim güneş kremi kullanımına özen göstermelisiniz. Cilt bakımının son aşaması olarak gündüz güneş kreminizi sürmeden dışarı çıkmamalısınız.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler