Doktor doktor dolaşsanızda bu sırrı öğrenemezsiniz. 1 tatlı kaşığı bile mucizeymiş – Halk TV

Aralık 14, 2022 0 Yazar: admin

Doğal olan her şey faydalıdır. Örneğin elma sirkesi. Hiç bir doktor belki de bu sırları size söylemez. Elma sirkesinin faydaları duyanları şaşırtıyor.
Elma sirkesi yüz yıllardır sofralarda yer alan bir mucize. Daha çok salata ve salata soslarında kullanıyoruz. Oysa çorbalara da eklenmesi gerekiyor. Hatta et yemeklerine bile.
Sirkeyi sade olarak tüketmekte büyük fayda sağlıyor. Günde 1 tatlı kaşığı sirke içmek vücutta mucizeler yaratıyor.
BBC Türkçe tarafından paylaşılan bir araştırmanın detayları dikkat çekiyor; Sirkenin müthiş bir sırrı daha açığa çıkarıldı.
Prediyabetik (kandaki glikoz seviyesi diyabet sınırında olan) 11 kişi ile yapılan deneylerde, yemekten sonra bir kaşık (20 ml) elma sirkesi içmenin kan şekerini düşürdüğü gözlendi.
KİLO SORUNU OLANLAR İÇİNDE HARİKA BİR KURTARICI
Başka bir araştırma ise obez yetişkinlerle yapılmış ve vücuttaki yağ kütlesi, kandaki yağ (trigliserid) ve genel olarak kiloda azalma görülmüştü.
Araştırmacılar 155 obez Japon yetişkinin bir kısmına günde bir yemek kaşığı, bir kısmına iki yemek kaşığı sirke içirmiş, bir kısmına da plasebo başka bir içecek vermişti. Sirke içenlerde vücut ağırlığı, yağ kütlesi ve trigliserid seviyesinde azalma gözlendi.
ELMA SİRKESİNİN SAYMAKLA BİTMEYEN FAYDALARI
Şimdiye kadar hiç bir yerde okumadığınız bazı bilgileri sizler için derledik. Halk TV olarak biz bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.
Doğanın en faydalı besinlerinden biri olan Elma sirkesinin vücudumuzun her bir bölümüne faydası olduğu kanıtlandı. Posta’da bu konuyla ilgili geniş bir bilgi paylaşıldı. İşte elma sirkesiyle ilgili bilmeniz gereken her şey.
REFLÜYE YARDIMCI OLUR
Asit reflü olarak adlandırılan gastroözofageal reflü hastalığı, tüketilen gıdanın mideden yemek borusuna geri akışı olduğunda mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi semptomlara neden olan bir durumdur.
Arizona Eyalet Üniversitesi doktorlarının yaptığı araştırmada elma sirkesi tüketen deneklerin, asit reflü rahatsızlığında yüzde 75’ten fazla azalma ve bir saat gecikmeli reflü yaşadığını buldu.
KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR VE KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Elma sirkesinini faydaları arasında kalbinizi koruyan kolestrol değerlerinin dengelenmesi de var.
Elma sirkesi LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmede ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırmada etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Kardiyovasküler sistemi koruduğu düşünülen klorojenik asit ile birlikte asetik asit içerir. Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü’nden araştırmacılar, American Journal of Clinical Nutrition’da sirke bazlı salata sosları (alfa-linolenik asit alımı daha yüksek) yiyen kadınların kalp hastalığı geliştirme risklerinin daha az olduğunu gösteren çalışmalarını yayınladı.
Elma sirkesinin faydaları arasında en etkileyici olanlarından biri de fazla kilolar üzerindeki etkisi.
Elma sirkesi, kilo vermek için faydalı olabilir. Elma sirkesi, vücudun istenmeyen kalorileri yakmasını sağlayarak ve vücudun metabolizmasını optimum seviyelere çıkararak çalışır. Vücutta iştah kontrolünü ve yağ yakımını destekler. Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, içindeki ana bileşen olan asetik asit, obeziteyi azaltarak metabolik sendromu gidermeye yardımcı olabilir. Araştırmada Japon deneklerin vücut ağırlığı, visseral yağ bölgesi, bel çevresi ve serum trigliserit seviyeleri, sirke uygulandıktan sonra izlendi. Şeker seviyelerinde önemli bir azalma gözlemlendi. Bu çalışma, günlük sirke alımının obeziteyi azaltarak metabolik sendromun önlenmesinde faydalı olabileceğini gösteriyor.
vinegar-4534608-960-720.jpg
DAHA TOK HİSSETTİREBİLİR
Seyreltilmiş elma sirkesi, yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte tüketildiğinde, tokluk hissini artırmaya yardımcı olur ve aşırı yemeyi önleyerek kilo verdirebilir
KAN ŞEKERİNİ DENGELER
American Diabetes Association Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, iki yemek kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi açlık kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Ayrıca insülin direnci veya tip 2 diyabeti olanlarda insülin duyarlılığını önemli ölçüde iyileştirebilir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca elma sirkesi ile beslenen diyabetik farelerin kan şekeri seviyeleri önemli ölçüde düştü.
CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Elma sirkesinin cilt için faydaları da saymakla bitmiyor. Sağlıklı bir cildi korumak için vücudunuzun pH seviyelerini dengelemek gerekir. Elma sirkesi orta düzeyde alkali seviyeleri sayesinde cildinize faydalıdır. Elma sirkesinin pH seviyesi, cildin koruyucu asit katmanının pH seviyesine benzer. Elma sirkesi ile cildinizi temizlediğinizde, cildin ışıltısını geri kazanabilir ve cilt gözeneklerinin genişlemesini kısıtlayabilirsiniz. Böylece cildinizin aşırı yağlı veya kuru olmasını engelleyebilir, sebum üretimini dengeleyebilir ve besinlerin dolaşımını iyileştirebilirsiniz.
Peki cilt için elma sirkesi nasıl kullanılır?
Bir yemek kaşığı elma sirkesini iki bardak su ile karıştırın.
Bir pamuğu sürün ve yüzünüze uygulayın.
Elma sirkesinin bu şekilde kullanımı bakterileri önlemeye ve ölü deri hücrelerini dökmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu iddiayı desteklemek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç var.
Applied Microbiology and Biotechnology dergisinde yayınlanan bir rapora göre, elma sirkesi laktik asit, sitrik asit, asetik asit ve süksinik asidin bir kombinasyonudur ve bunların tümü propionibacterium aknelerin büyümesini engelleme potansiyeline sahiptir. Bir bakteri türü olan propionibacterium, sivilcelerin büyümesinden sorumludur.
Başka bir araştırmada ise üç ay boyunca akne izlerini tedavi etmek için laktik asit kullanılmasının cildin dokusunda, pigmentasyonunda ve görünümünde iyileşme ile sonuçlandığını belirtti. Ayrıca, yaraları hafifletti.
SAÇ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Elma sirkesi, kepek kontrolünde ve kafa derisinin pH seviyesini dengelemede faydalıdır. İki ila üç kaşık sirkeyi doğrudan kafa derisine uygulamayı deneyebilir ve beş dakika kadar sonra durulayabilirsiniz. Tahriş etmemek için göz ile temasından kaçının. Ancak yine de daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var.
salt-584-960-720.jpg
TANSİYON
Çin’de yapılan bir araştırma, elma sirkesinin kalp hastalıkları ve böbrek sorunlarının başlıca nedeni olan yüksek tansiyonu düşürmede etkinlik gösterdiği bulundu.
İSHALİ GİDEREBİLİR

Sirkedeki pektin içeriği, lifli madde oluşturarak ishal semptomlarının tedavisine yardımcı olur. Pektin ayrıca bağırsağın astarını yatıştırmaya yarayan koruyucu bir tabaka oluşturur.
Elma sirkesinin faydalarını destekleyenler bu mucize içeceğin yirmi dakika kadar kısa bir sürede rahatlama sağlayabileceğini söylüyor. Bu nedenle, günde üç kez 230 ml. ılık suda seyreltilmiş iki yemek kaşığı organik elma sirkesi önerilir. Nakano Merkez Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre, uygun sıcaklıkta sirke ve sodyum klorürün birlikte kullanılması, bakteriyel gıda zehirlenmelerinin önlenmesinde oldukça etkilidir.
POLİKİSTİK OVER SENDROMU İÇİN FAYDALIDIR
Polikistik over sendromu, kadınlarda düzensiz adet kanamasının başlıca nedenlerinden biridir ve insülin direnci ile bağlantılıdır. Araştırmaya göre, insülin direnci bu rahatsızlığa sahip kadınların neredeyse yüzde 65-70’ini etkiliyor. Üç aydan biraz fazla bir süre boyunca bir suyla seyreltilmiş 1 çorba kaşığı elma sirkesi tüketen polikistik over’li 7 kadın üzerinde yapılan bir klinik araştırmanın sonucunda, elma sirkesinin bu rahatsızlığın semptomlarını hafiflettiği bulundu. Yedi kadından dördü düzenli adet gördü. Bu durumun elma sirkesi tüketiminden sonra artan insülin duyarlılığına bağlı olduğu belirlendi.
bottle-589-960-720.jpg
EVCİL HAYVAN BAKIMI

Elma sirkesi evcil hayvan bakımı için kullanışlı olabilir. Kedi kumunu temizlemek için sirke kullanılabilir. Sirkeyi suyla seyrelterek köpekleri yıkamak için kullanabilirsiniz. Böylece çeşitli enfeksiyonların hafifletilmesine yardımcı olabilir, böcekleri ve keneleri uzaklaştırabilirsiniz.
ASTIM
Birçok insan elma sirkesinin bilek bölgesinin iç bölgesine uygulayarak kronik astımı önlemeye yardımcı olduğuna inanır. Ancak, bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Avustralya Ulusal Astım Konseyi, sirkenin astıma yardımcı olmasının tek yolunun, kişinin evindeki görünür küfü gidermek için iyi doğal olarak fermente edilmiş beyaz sirke çözeltisi kullanmak olduğunu belirtti.

source

Linkler