Dört asırdır şifa dağıtıyor! 'Doktor çare bulamadığı sorununu bu … – Türkiye

Aralık 26, 2022 0 Yazar: admin

Kahramanmaraş‘ın Dukladiroğlu ilçesinde bulunan 4 asırlık tarihi hamam adeta şifa dağıtıyor. “Uyuz Pınarı Çeşmesi” olarak bilinen hamamın, başta uyuz olmak üzere cüzzam ve cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. 2006 yılında yenilendikten sonra vatandaşlara su vermeye devam eden tarihi yapı, içerisinde hastaların banyo yapabileceği şekilde yeniden ayağa kaldırıldı. Hamam, günümüzde şifa arayan vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.
Hamamın tarihine dair farklı iddalar var. Birinci görüşe göre hamam, 2. Selim tarafından Hicri 978/Miladi 1570 yılında yaptırılırken, ikinci görüşe göre ise Osman Çelebi bin İsa Divan tarafından Miladi 1550’de yaptırıldı. Hamamın; Romalılar, Bizanslılar, Müslüman Araplar, Selçuklular, Dulkadirliler ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı kaydedildi.
Tarihi yapının, Dulkadiroğlu Beyliği döneminde cüzzam hastalarının tedavi edildiği yer olarak dikkat çektiği biliniyor. Özellikle Roma döneminden başlayarakKahramanmaraşta ve bölgede cilt hastalarının, özellikle cüzam hastalarının bölgeye gelerek şifalı suda yıkanarak rahatsızlıklarından kurtulduğu ifade ediliyor.
2006 yılında yenilendikten sonra vatandaşlara su vermeye devam eden tarihi yapı, içerisinde hastaların banyo yapabileceği şekilde yeniden ayağa kaldırıldı. Günümüzde ise şifa arayan vatandaşlardan ilgi görüyor.

Hamam hakkında bilgi veren 67 yaşındaki mahalle sakini Erol Gökduman, “Uyuz Pınarı, Asurlular zamanına kadar dayanan bir suyumuzdur. Asurlular zamanında cüzzamlı hastalara şifa olduğu biliniyor. Şu anda da çevre illerden gelen hastalara şifa veriyor. Hatta bir doktor buraya gelerek çare bulamadığı kuru kaşıntı sorunun çözdü” dedi.
Özellikle cilt hastalıklarının giderilmesi için Uyuz Pınarı’na gelinmesi gerektiğini dile getiren Gökduman, “Şifa niyetine gelen herkes şifa buluyor. Buraya dışarıdan gelen çok insan var. Bu su başka birilerinin elinde olsa daha kıymetli olurdu. Ben burada çocukluğumdan beri yıkanırım ve hatta yaz aylarında 2 güne bir yıkanırım. Ben kaşıntı nedir bilmem. Bu şifalı suyumuzun değerini bilelim” diye konuştu. (İHA)

source

Linkler