Dua, pamuk, hava, buz: Bu diyetler dünya listelerine girdi, mankenleri inceltti – Tgrthaber

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

Dünya listelerine girmiş, isimleri ilginç ama etkili diyetlerden söz ediyoruz. Uzmanlar bu diyetlerin etkinliği konusunda hemfikir olsa da uzun vadede yapılmasını önermiyor. Bu diyetler, sadece kısa sürede hızlı şekilde kilo vermek isteyen sağlıklı bireyler için uygunluk gösteriyor. Bu sebepten uzmanlar kalp, tansiyon, solunum rahatsızlığı olanlara ve kronik hastalığı bulunanlara önermiyor. 3. dünya ülkelerinde son derece popüler olan ve etkinliği kanıtlanarak dünya listelerine girmiş diyetler ve içerikleri…

En ilginç diyetlerin başında pamuk diyeti geliyor. Birçok doktor tarafından tehlikeli ve zararlı olarak nitelendirilen ve aşırı bir diyet olan pamuk diyetinin mankenlik endüstrisinde başladığı biliniyor. Bu diyeti uygulayan kişiler, yemeden önce pamuğu meyve suyuna, çorbaya ve diğer sıvılara batırıyor. Bu beslenme şekli daha az yemek yemelerine, böylece daha az kalori tüketmelerine ve ince kalmalarına yardımcı oluyor. Doktorlar, pamuk topları ve kâğıt mendiller gibi yenmeyen maddelerin yutulmasının ciddi ve kalıcı bağırsak sorunlarına neden olabileceğini belirtiyor.

Bu diyet insanlara günde en az dört bardak buz tüketmelerini tavsiye ediyor ancak bu diyet en sulu besinler olan meyve dışında bir besin tüketmenizi yasaklıyor. Diyetisyenler, insanların bu diyetle daha fazla su tükettikleri için kilo verebileceğini söylüyor. Vücut sıcaklığı, buzun ısısını alana kana kadar belli bir efor sarf ediyor ve fazla kalori yakarak kilo verme kolaylaşıyor. Öte yandan bu diyetin süresi 3 günü geçmemesi gerekiyor. 3 günde ortalama 5 kiloya kadar verilebiliyor.

Listeye giren ilginç ama etkili diyetlerden bir diğeri olan hava diyetine hayali diyet de diyebilirsiniz. Bu diyetin ana teması çok ama çok düşük bir kaloriyi esas alıyor. Yemekleri yemek yerine hayal etmek ve acıktığınızda dışarı çıkarak bol hava yani oksijen alarak kilo vermeyi amaçlıyor. Güney Asya ülkelerinde çok işe yarayan hava diyeti uzun vadede metabolizmaya zarar verebiliyor. Sadece su, meyve ve süt içeriğine sahip bu diyetin süresinin 3 günü geçmemesi gerekiyor.

Bebek maması bebekler için yapılsa da içeriğindeki vitamin ve mineraller dolayısıyla yetişkinlere de fayda sağlayacağı düşüncesiyle bir diyet halini aldı. Bebek Maması Diyetinin esası her öğünde bir posiyon yemek yerine bir kavanoz bebek maması yemeye dayanıyor. Sadece vitamin ve enerji içeriğini karşılayan bu diyet kilo verme konusunda çok etkili ve diğer diyetlere nazaran daha sağlıklı. Ancak uzmanlar bu diyetin uygulanma süresini 1 haftayla sınırlı tutuyor.


Dua diyeti, tüm dinlerin temel aldığı az ve küçük porsiyonlarla yeme esasına dayanıyor. Bu diyeti uygulayan insanlar, daha az yemek yemeye ve yağ kaybetmeye odaklanıyor. Özellikle gazlı, yağlı ve fazla porsiyonu reddeden dua diyetinde her besinden az ama düzenli yemek gerekiyor. Özellikle Peru’da uygulanan ve etkili olan dua diyeti için uzmanlar süre kısıtlamasında da bulunmuyor.

source