Dudaklar neden kurur? Dudaklarınızın dolgunluğunu koruyun – Posta

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Tıpkı parmak izleriniz gibi dudaklarınız da tamamen benzersizdir ancak bu kadar değil dudaklarınızın bir milyondan fazla farklı sinir ucu vardır, bu da onları vücudunuzun en hassas kısımlarından biri yapar. 
Dudaklarınıza özenle bakmanız gerekir. 
Dolgun, canlı renklerdeki yumuşak dudaklar gençliğin sembolü gibidir.
Sıklıkla kuruyan ve çatlayan dudaklar solgun görünmeye başlar ve daha hızlı dolgunluğunu kaybeder. 
Peki, dudaklar neden kurur? Kuruyan dudaklar için etkili çözümler nelerdir? 
 
 
 
 
DUDAKLAR NEDEN KURUR? 
Dudakların sık sık kurumasının nedenler genellikle oldukça basittir ve dikkatli bir bakımla dudaklarınızdaki kurumayı kalıcı olarak önleyebilirsiniz. 
Dudak kuruluğunun ana nedenleri dehidrasyon oluşmasıyla alakalıdır. 
Dudakların kurumasının nedenleri arasında, 
Cildinizdeki nem dengesini sağlayan en önemli etken sıvı tüketimidir. Genel olarak az su içiyorsanız bir süre sonra cildinizdeki nem oranı azalır. Dudaklar nemsizlikten ilk etkilenen bölgeler arasındadır. 
Dudak kurumasının en temel nedenlerinden biri dudakların nem kaybetmesidir. Çeşitli dış etkenlere maruz kalan dudaklar dışardan nemlendirilmediği takdirde kolayca kuruyabilir. Özellikle dudakların kuruması için elverişli olan hava değişimlerinde nemlendirici kullanımı önemlidir. 
Dudaklar neden kurur? En yaygın nedenlerden biri soğuk ve kuru hava. Bu nedenle özellikle sonbaharın başlarından itibaren dudaklarınızı günlük olarak nemlendirebilirsiniz. 
Aşırı güneş dudaktaki nemi çeker ve dudakların kurumasına neden olur. Aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkileri dudaklarınız içinde geçerlidir. Uzmanlar UV koruması içeren bir dudak nemlendiricisi sık sık kullanmanızı öneriyor. 
Dudaklarınızı ıslattığınızda, kururken dudağınızdan nem çeker. Sık sık dudak yalama ya da ıslatma hareketi dudakların kuruyarak çatlamasına neden olur. 
Bazı ilaçlar kuru dudaklara neden olabilir. Kolesterol düşürücü ajanlar gibi ilaçların yanı sıra soğuk algınlığı ve güneş hasarı da çatlamış dudaklara neden olabilir.
Dudakların kurumasına neden olan bileşenlere göz atın. Dudaklarınıza yeniden nem kazandırmanın yollarını öğrenin…
Dudaklarınızı çatlatabilecek bu bileşenlere dikkat! 
Dudaklarınıza iyi gelebilecek doğal bileşenler;
Kuru dudakları nasıl iyileştiririz? İşte adım adım dudak kuruluğuna kesin çözüm… 
Dudaklar neden kurur öğrendiğinizde dudak kuruluğunu geçirmenin yöntemlerini de belirlemiş olursunuz. Sık sık dudak kuruluğu yaşıyorsanız bundan tamamen kurtulmak için dudak dokunuzu iyileştirmeniz gerekir ancak bazı ufak alışkanlıklarla bir hafta içerisinde dudak kuruluğundan kurtulabilirsiniz. 
CİLDİNİZİN NEM SEVİYESİNİ YÜKSELTİN
Bol bol su içmeye başlayın. Cildinizin su seviyesi yüksek olmadığı sürece dudak kuruluğundan kolay kolay kurtulamazsınız. 
HAFTADA 2 DEFA PEELİNG YAPIN
Kuru dudakları iyileştirme sürecinde ölü derilerden kurtularak gelen taze dokuyu nemli tutmak çok önemlidir. Böylece dudaklarınız hızla yenilenir.
NEMLENDİRİN, NEMLENDİRİN
Dudaklar nemsizlikten kurur. Onlara hem içten hem dıştan nem sağladığınızda kurumayacaktır. Dudaklarınız için iyi bir balm edinin ve gün içerisinde kullanın. Bunun yanı sıra su bazlı nemlendiricinizi dudaklarınıza da sürmeyi ihmal etmeyin. 
GÜNEŞTEN KORUYUN
Evet, cildiniz gibi dudaklarınız için de her mevsim tüm gün boyu güneş koruyucusuna ihtiyacınız var. UV ışınları cildiniz için ve dudaklarınız için yüksek yaşlandırıcı etkilere sahip. 
BESLEYİN
Besleyici doğal yağlar ve bazı bileşenler dudaklarınıza da iyi gelecektir. Tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, gliserin, E vitamini dudaklarınız için gece bakımı olarak kullanabileceğiniz harika bileşenlerdir. 
Dudaklar neden kurur? Dudak kuruluğu nasıl geçer? Dudak kuruluğu nedenlerini ortadan kaldırdığınızda dudaklar zaman içerisinde doğal nem seviyesine ulaşacaktır. Dudaklarınıza bir süre yoğun bakım yaptığınızda aradaki farklı aynı gün hissedeceksiniz. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source