Dünyaca ünlü nörolog beyni çürüten 7 alışkanlığı açıkladı: Hızlı yaşlanmaya, erken bunamaya ve ani ölümler sebep oluyor! – Tgrthaber

Kasım 12, 2022 0 Yazar: admin

Nörolog Hana Burianova, “Düzenli egzersiz, uyku, iyi beslenme, stres eksikliği, bol zihinsel aktivite ve destekleyici sosyal çevrelerin zihin aktivitesini arttırdığını, Demans ve Alzheimer riskini azalttığını belirterek “Beyni hızlı yaşlandıran, fonksiyonların hızla ölmesine neden olan alışkanlardan kurtulmak için plan yapmalı ve bir an önce uygulamaya koymalısınız. Aksi takdirde kaliteli ve uzun bir ömür sürmek zorlaşır.” ifadelerine yer verdi.
İşte beyninize zarar veren 7 alışkanlık
Prof. Hana, “Zayıf dolaşım ve zayıf oksijenasyona, hormonların ve nörotransmiterlerin düzensizliğine ve bunamaya yatkınlığa yol açar. İdeal olarak her yarım saatte bir ayağa kalkmalıyız, ancak bu kişinin ne kadar süre ayakta kaldığına bağlıdır. Saatte en az 15 dakika olmalı” diyor. Egzersiz söz konusu olduğunda, Prof.  Hana ideal olarak günde en az 30 dakika hafif ila orta düzeyde egzersize veya günde en az 15 dakika yüksek yoğunluklu egzersize ihtiyacımız olduğunu söylüyor.
Düzensiz ve yetersiz uyku alıyorsanız, Hana bunun sinirsel plastisite üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını, ayrıca konsantrasyonu ve hafızayı kötüleştireceğini açıklıyor. İdeal olarak, hepimiz her gün aynı saatte uyumayı hedeflemenin yanı sıra gecede yedi ila dokuz saat ayırmaya çalışmalıyız. Sadece bir kötü gece uykusunun beyin sağlığımızı etkileyebileceğini de belirten Hana, “Muhtemelen melatonin ve serotonin hormonlarının düzensizliği nedeniyle çok fazla uykunun bilişsel gerilemeye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar var” diyor.

Prof. Hana, “Stres hormonların düzensizliğine, daha hızlı yaşlanmaya ve zayıf konsantrasyon, hafıza ve duygu düzenlemeyi içeren nörobilişsel işlevlerin azalmasına, demans ve sinir iltihabına yatkınlığa yol açar” diye açıklıyor. Yüksek stres altında olan bireylerin stresi azaltmak için acil adımlar atması gerektiğini ve egzersize yönelmelerini belirtiyor.
Yediğiniz yiyeceklerin beyin sağlığı üzerinde muazzam bir etkisi bulunuyor. Prof. Hana, “Kötü bir diyet, doğrudan bağlantılı olduğu için beyni olumsuz yönde etkileyen bağırsak iltihabına yol açıyor ve bu da sinir iltihabına neden oluyor.” diyor. Prof. Hana, bağırsak ve beynin vagus siniri adı verilen bir sinir aracılığıyla birbirine bağlı olduğunu, bu nedenle bağırsaklarımız mutsuz olduğunda beynimizin de mutsuz olabileceğini açıklıyor. Ayrıca bağırsaklarımızı mutlu etmeye yardımcı olan probiyotikler. Yoğurt ve fermente gıdalar gibi probiyotik gıdalar gibi bir probiyotik takviyesi de yardımcı olabilir.
Prof. Hana, “Yalnız insanların iletişim eksikliği nedeniyle iki kat daha yüksek bunama şansı var. Zayıf ve destekleyici olmayan sosyal temaslar ayrıca beyin üzerinde olumsuz etkisi olan depresyon, kaygı ve kronik strese yol açar. Yalnızlık duygusu ve sosyalleşme eksikliği beyin sağlığı için sorunlara neden olsa da kaygı ya da depresyona neden olması nedeniyle beyni olumsuz etkiliyor” ifadelerine yer veriyor.
Aynı anda birkaç işe uğraşanların da zihinsel olarak zarar gördüğünü ifade eden Prof. Hana, “Bu, parçalanmış bir zihne ve sığ düşünceye, zayıf konsantrasyon ve hafıza yorgunluğuna, kaygıya ve strese neden olur ve bunların tümü beynin zayıf işlemesine yol açar. Bunu yoluna sokmak için bir liste yapın ve günlük işlerinizi birer birer yapmaya çalışın.” diyor.
Kullanılmayan beyin, bilişsel yeteneklerde düşüşe neden olabiliyor. Hana, bu durumun ayrıca beyin bağlantısının zayıflamasına, daha hızlı yaşlanmayı ve bunamayı hızlandıracağını belirtiyor. Prof. Hana, “Yapbozlar, bulmacalar, tarifsiz yemek pişirmek, eve yeni bir yoldan gitmek, yeni bir dil öğrenmek, kurslar almak ve hatta bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibi zorlu, yeni ve konsantrasyonumuzu gerektiren her şey beyninizi geliştiriyor.” diyor.

source

Linkler